13-18 Yaş Çocuk Diyeti

  • 1 Star
    Loading...

Bu yaşlar arasındaki çocuklarınız ya ergenliğe girmiştir ya da girmek üzeredir. Muhtemelen bilgisayar ya da uzay çağı olarak adlandırılan günümüzde elinden telefonu bırakmıyordur ya da bilgisayar başından ayrılamıyordur. Günümüzde yiyeceklerin şekilde GDO’ lu olması, yapay yollarla elde edilmiş olması, tavuğun bile 45 günde yetişmesi ister istemez çocuğunuzun sağlığını etkileyecektir. Bu yüzden de tam ergenlik döneminde çağ hastalığı olan obeziteye yakalanması çok doğaldır. Ergenlik döneminde kilolu olan çocuklar incelendiğinde, arkadaşları tarafından aşağılanması, giydiği kıyafetlerin yakışmadığını düşünmesi psikolojisini zedeleyecektir ve bu durum 13-18 yaş arası ergenlik dönemindeki çocuklarınızın hem derslerine odaklanamamasına, hem de sosyal çevresinin zarar görmesine sebep olacaktır. Bu da hayatı boyunca çocuğunuz yaşayacağı psikolojik bir bunalıma dönüşebilir.

13-18 yaş çocuk diyeti

İşte bu sebeplerden dolayı özellikle 13-18 yaş arası çocukların kilolarından kurtulması çok daha büyük önem arz etmektedir. Çocukların gelişimini engellemeyecek şekilde vitamin,karbonhidrat, yağ ve protein dengesini iyi ayarlayarak diyet yağmaları gerekmektedir. Elbetteki büyüklere uygulanan diyetler gibi ağır, zor diyetler sunmayacağız sizlere. Çocuk diyeti listesi olarak gayet sağlıklı ve yavaş kilo verdirecek bir diyet listesi ile buluşturacağız sizleri.

Ayrıca ergenlik döneminde psikolojisi hayatı boyunca arkasından geleceğinden lütfen bu yaşlardaki çocukların maddi manevi yanında olmanız gerekmektedir.

 

Sabah kahvaltısından yarım saat önce

1 bardak ılık su

Sabah Kahvaltısı
1 adet yumurta

1 dilim peynir
3 dilim tam buğday ekmeği
1 bardak süt
2 yemek kaşığı çiçek ya da kestane balı

Domates, salatalık

Öğle Yemeği
1 tabak et yemeği
1 kase yoğurt
1 adet meyve
3 dilim tam buğday ekmeği

Akşam Yemeği

1 tabak et ya da tavuk yemeği
1 tabak pilav ya da makarna (daha fazla olmamalı)
Bol yeşillikli salata
1 kase yoğurt
3 dilim tam buğday ekmeği

Günde en az yarım saat çocuğunuzla yürüyün, zaten metabolizması hızlı olan çocuğunuz bu yürüyüşün de etkisiyle oldukça hızlı bir şekilde kilolarına veda edecektir. Spor hem yağ yakım hızını hem de metabolizma hızını artıran, sadece diyetler sırasında değil her daim uygulanması gereken, sağlık için her yaşta her dönemde uygulanması şart olan bir faaliyettir. Siz siz olun, kilolu değilseniz de, çocuğunuzun kiloları yoksa da beraber spor yapın, çocuğunuza şimdiden spor yapma alışkanlığını kazandırın.