2 Ayda 15 Kilo Verdiren İsot Diyeti

 • 1 Star
  Loading...

İdo Tatlıses, geçenlerde verdiği röportajda isot diyeti uyguladığını ve 2 ayda 15 kilo verdiğini söylemişti. Şimdi herkesin aklında şu soru ”Nedir bu isot diyeti”. Nasıl yapılır? İşte 2 ayda 15 kilo verdiren İdo Tatlıses’in kullandığı isot diyeti:

 • İsot diyeti nedir?

Acı biberlerinin metabolizmayı hızlandırdığını az çok hepimiz biliyoruz. İsot baharatı da acı biber ailesinden olduğundan dolayı metabolizmayı hızlandırma özelliğine sahiptir. Dolayısıyla yemeklerinize isot ekleyerek yemeniz metabolizmanızı hızlandıracaktır.

İsot diyetini uygulayabilmek için metabolizma hızınıza uygun bir diyet türü ayarlanmalıdır. İsot diyetini uygularken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta yediğiniz yiyeceklere isot eklemeniz olacaktır. Fakat durumu çok fazla abartmadan uygulamalısınız aksi taktirde büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Özellikle mide rahatsızlığı olan kişilerin isot diyetini uygulamaları uzmanlar tarafından önerilmektedir.

 • İsot nedir?

İsot, Şanlı Urfa yöresine ait olan ve bu bölgenin kendine has kurutma şekli ile kurutulan, baharat dünyasının hatırı sayılır çeşitlerinden biridir. İsot son zamanlarda insanların daha sık adını duyduğu bir baharat olmaya başlamıştır. Bunun nedeni ise her şehre hatta her mahalleye açılan çiğ köfte dükkanlarıdır. Şanlı Urfa’nın kendisine has yöresel lezzetlerinden biri olan isot oradaki halkın sabah akşam sürekli olarak tükettiği bir baharattır. Bu baharat yemeklere sadece tat ya da lezzet için değil aynı zamanda sağlık için kullanılmaktadır.

 • İsot diyeti nasıl yapılır?

Dünya mutfaklarında baharat ve acı seven nasir ülkeler arasıdan yer almaktayız. Kırmızı biber, pul biber ve isot Türkiye’de mutfaklarda sıklıkla kullanılan baharatlar arasında yer almaktadır. İsot başta olmak üzere bu üç baharatın sağlık açısından da bir çok faydası bulunmaktadır.

İsotun metabolizma hızına etkisinden faydalanabilmek ve isot diyetini uygulayabilmek için metabolizma hızınıza uygun bir diyet programı hazırlayarak, yemeklerinize isotu dahil edip, isot diyeti uygulayabilirsiniz. İsot diyetinde dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de tuz kullanmamak olucaktır. Tuzu çok fazla abartmadan isot baharatını diyet yemeklerinize dahil edebilirsiniz ya da hiç kullanmaz iseniz sizin için daha iyi olur.

 • İsotun faydaları nelerdir?

Vücudumuzda biriken yağlar zamanla sağlığımızı tehdit etmekte ve çeşitli hastalıkları da beraberine getirmektedir. İsot tüketerek bu fazla yağlarınızdan kurtulabilir, metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

 1. Antibiyotik Etkisi
  Bulaşıcı hastalıklarla mücadele edebilme kabiliyetine sahip olan isot, bulunmaz nimetlerden bir tanesidir. Vücudu ısıtıcı etkisi bulunduğundan, vücutta bulunan mikroplara karşı adeta savaşır.
 2. Ağrıları Giderir
  Ağrıların ortadan kalkması her zaman ilaçlar sayesinde olmayabilir. Kişinin ağrı eşiğini yükseltir ve buna bağlı olarak daha az ağrı çekmesine neden olacak olan isotta ağrı kesici etkiye sahiptir. Özellikte diş ağrılarında mükemmel etki etmektedir.
 3. Cinsel İsteği Arttırır
  Kadınlarda ve erkeklerde meydana gelen cinsel isteksizliği isot tedavi eder. Afrodizyak etkisine sahip olan isotun cinsel hazzı ve isteği arttırdığı düşünülmektedir.
 4. Kanserden Korur
  İsotta yoğun olarak bulunan alkaloit madde kansere savaş açarak, vücuda yaklaşmasını önler.
 5. Sindirim Sistemini Düzenler
  Bağırsakları düzene sokma ve rahatlatma etkisini de göze alırsak, hemoroit oluşumunun da önüne geçmektedir.