6-12 Yaş Çocuk Diyeti

  • 1 Star
    Loading...

Günümüzde yiyeceklerin şekilde GDO’ lu olması, yapay yollarla elde edilmiş olması, tavuğun bile 45 günde yetişmesi ister istemez çocuğunuzun sağlığını etkileyecektir. Çocuğunuz anormal şekilde kilo alacak ve verecek, durup durmadan halsiz düşecek ve hastalanacak, ya da obezite denen çağ hastalığına yakalanmaktan kaçamayacaktır. Obezite sadece şişmanlığa değil bir çok hastalığa sebep olacağından, kesinlikle erken yaşta önlem alınmalıdır. Hatta okulda, kreşte çocukların kilolarıyla dalga geçilmesinin çok daha kötü ruhsal bozukluklara neden olduğu da gözlenmiştir. Siz siz olun obezite konusunda erkenden önleminizi alın.

Zaman zaman kilolarını vermelerini sağlamak ve sağlıklı bir hayata kavuşmalarını sağlamak için çocukların da diyet yapması gerekir. Özellikle 6-12 yaş arası çocuklarda alınan kilolar ergenlikte çocukların psikoloji üzerinde de olumsuz bir etki yaratacaktır. Tabi, çocuk diyetlerinde ağır protein yemekleri, aç kalmalar, ağır egzersizler yoktur. Çocukların gelişimini engellemeyecek şekilde vitamin,karbonhidrat, yağ ve protein dengesini iyi ayarlayarak diyet yağmaları gerekmektedir. Zaten 6-12 yaş arası çocuklar gerisini enerjileriyle halledecekler ve sağlıklı bir yaşama kavuşacaklardır.

Çocuk diyetlerinde süt ve süt ürünlerinin önemi kemik gelişimi için çok önemli olduğundan alınmaları önemlidir. Yani kısaca çocuk diyetlerinde onları yormayacak, kilolarını yavaş yavaş verecekleri bir diyet listesi hazırladık.

Sabah uyandığında kahvaltıdan yarım saat önce

1 bardak ılık su
1 meyve

Sabah Kahvaltısı

1-2 dilim tam buÄŸday ekmeÄŸi
1 adet haşlanmış ya da rafadan yumurta
1 yemek kaşığı kestane ya da çiçek balı (süte de karıştırılabilir)
1 su bardağı süt

Öğle Yemeği

Et ya da tavuk yemeÄŸi
YeÅŸillikli salata

İkindi menüsü

1 meyve

AkÅŸam yemeÄŸindeki program

1 tabak zeytinyağlı yemek

1 tabak pilav ya da makarna
1 kase yağsız yoğurt
YeÅŸillikli salata

Gece Yatmadan önce

1 bardak ılık süt

Çocuğunda tıpkı bir yetişkin gibi sıvı tüketmesi çok önemli olduğundan, su içmesi sağlanmalıdır. Bu alışkanlığın çocuğa küçük yaşta kazandırılmasının da ileride bir çok faydası olacağına emin olabilirsiniz. Zaten kola, hamburger, pizza, makarna, hamur işiyle beslenmiyorsa çocuğunuz, sağlıklı besleniyorsa, düzenli yiyorsa kilo alması oldukça zordur.

Çocuğunuz canınızdır, onu düşünüyorsanız siz de yemenize, içmenize dikkat edin, çocuğunuzu özellikle beslenme konusunda yanlış yönlendirmeyin, yeri geldiğinde otorite olun ve obeziteyle erkenden mücadeleye başlayın, sonrasında çocuğunuz bu durumdan çok memnun kalacaktır unutmayın.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.