Açıklanamayan Kısırlık

  • 1 Star
    Loading...

Adından da anlaşılacağı gibi ortada bir infertilite (kısırlık) sorunu bulunmaktadır fakat bu durum uzmanlar tarafından açıklanamamaktadır. Anne adayında, baba adayında ya da ikisinde birden kısırlık sorunu bulunuyor olabilir ve tanısı koyulmuş olabilir ama bazı durumlarda (bu durumlar kısırlık sebebiyle başvuran çiftlerin yaklaşık yüzde onu) kısırlığın sebebi yapılan testlere, incelemelere rağmen açıklanamaz.

Eğer gittiğiniz hastanedeki uzman doktor, kısırlığınızın sebebini net bir şekilde açıklayamıyorsa, çözümünü de bulamamış olacaktır ve çocuk sahibi olma yolundaki şansınızın bir kısmını kaybetmiş olacaksınız. Bu sebepten dolayı daha iyi bir doktora, daha iyi bir hastaneye gitmeniz ilk tavsiyemizdir. Hastane ve doktor değişikliği belki de sıkıntınıza çare olabilir.açıklanamayan

Başka hastanelerde uzman doktorlar da testler ve incelemeler sonrası hala kısırlık sebebini bulamıyorsa (ki rastlanabilecek bir durumdur), endişe etmeyiniz hala çocuk sahibi olma şansınız bulunuyor. Doktorlar genelde böyle durumlarda ilk aşamada yumurtlama tedavileri yapacaklardır, ardından ise başarı getirmediği takdirde aşılama işlemi yapacaklardır. Bu işlemler sonunda kısırlıktan kurtulma ve bebek sahip olma oranınız yükselecektir. Aşılama tedavisinin başarı oranı yüksektir, doktorlar bu gibi durumlar yaşandığında bu tedaviyi tavsiye edecektir.

Eğer doktorlar tedavilere, aşılamaya tepki verilmediğini düşünürse açıklanamayan kısırlıkta en çok tavsiye edilen çözümü yani tüp bebek tedavisini sizlere tavsiye edecektir. Tüp bebek başarı oranları ülkemizde son yıllarda oldukça artmıştır ve gelişmeye hızla devam etmektedir.