Aldatmak Nedir? Aldatmanın Belirtileri Nelerdir?

  • 1 Star
    Loading...

Aldatmak, .çift ve evlilik açısından ”ihanet etme” anlamına gelir ve hiçbir insan  ihanete ve sadakatsizliğe uğramayı istemez. Bu acıyı tarif etmek gerçekten çok zordur.

Eşini aldatanlar asla aldatılmak istemezler. Çok hassas insanlar, özellikle ihmal edilmeye şiddetli duygusal tepkiler veren kadınlar ve erkekler için, eşin bir başkasına doğru bakması dahi rahatsız eder.

Erkeklerde Aldatma:

Erkekler aldattıklarında özellikle filmlerde çok işlenen bir özellikleri olarak kendilerine özen göstermeye, bakım yapmaya, spor yapmaya başlarlar. Öncekinden daha farklı ve daha genç bir görünüme kavuşmaya çalışıyor gibi görünürler.

Sadakatsiz erkek , bir yandan yaptığını normal kabul eder, sağlıklı her erkeğin bu tür çapkınlıklar yapması gerektiğine inanır ve her erkeğin eşine sadakatsizlik yaptığını iddia eder. Halbuki, bu sadece bir yanılgıdan ibarettir.

Aldatmayı ”çapkınlık” olarak algılayan erkekler sadakatsizliği alışkanlığa dönüştürürler. Sürekli yaparlar. Eşi, çocukları, anne babayı ve kardeşleri ihmal ederler. Eşin duygularını umursamazlar.

Aldatan erkekler bazen eve geç gelir bazense hiç gelmemeyi tercih ederler. Hayatın eğlenceli olsa da basit yanlarından biri olan cinsellik başka kadınlarla yaşandığında daha heycan verdiğine inanır. Erkeklerin bir bölümü bu heycanı yaşamak ister ve her fırsatta yaşar. Buna niyeti olan bir adam eğer bu yönde eğilimi varsa aldatır. Tespit edilse ve defalarca özür dilese de, aldatmayı ”çapkınlık” olarak gören erkek yine sadakatsizlği sürdürmeyeceğinin en önemli kanıtlarından biri eşinin ihaneti öğrenmesi sonrasında verdiği sözel, davranışsal ve duygusal tepkilerdir. Sadatkatsizlik yaptığı için, aldattığı için derin bir pişmanlık ve suçluluk hisseden erkek yanlış yoldan dönmüş ve doğru yola girmiştir.

Aldatılan Kadın Psikolojisi

Aldatılma durumu, ifade ettiğimiz gibi her kadının kendi açısından farklı bir anlam ifade eder. bazı kadınlar”bunu bana nasıl yapar? Ben bunca yıldır ona sadık bir eş iken bana bunu nasıl yapabildi?” derken, kimi kadın ise ”aldatılmış olmam benim yetersizliğim ” diye kendilerini suçlarlar

Aldatma, bir kadının olumsuz özelliklere sahip olmasına bağlanmaz. ”Beni güzel bulmadığı için başka kadınlara gitti. Demekki ben çirkinim”türünden olumsuz düşünceler kadının içinde bulunduğu durumu da , aldatmanın nedenini de anlamasına yardımcı olmaz.

Erkeğin aldatma eylemi, kadının güzel olmaması, çekici olmaması, etrafta daha güzel kadınlar bulması gibi gerekçelerle açıklamak hem mantıksız ve gerçek dışıdır, hem de kadına yapılmış bir haksızlıktır. Her kadının kendine özgü bir güzelliği vardır ve aslında hiçbir kadın için ”çirkin” ya da ”çekici değil” türünden basit ve yüzeysel yorumlar yapılmamalıdır.

Aldatılan kadınların kendilerini değersiz, eksiz, başarısız hissettikleri doğrudur. Bu hisler, bu kadınların değersiz, eksiğiz ya da başarısız olduklarını göstermez, yaşanan güven özgüven kaybıyla birlikte en yakınları olan eşleri tarafından kandırılmış olmanın hissettirdiği ruhsal darbe sebebiyle ortaya çıkar.