Aloe vera Nasıl Kullanılır? Hangi Rahatsızlıklara iyi gelir?

  • 1 Star
    Loading...

Botanik adı, Aloe Barbadensis Miller olan, evlerde süs bitkisi olarak yaygın şekilde kullanılan Aloe vera, aynı zamanda oldukça faydalı şifalı bir bitkidir. Yeşil renkli, kenarları tırtıklı ve üçgen, sivri yapraklara sahip olan Aloe vera, yüz yıllardır başta cilt ve mide hastalıkları olmak üzere pek çok sağlık sorunun çözümünde kullanılmaktadır. Aloe vera başta A,C ve E vitaminleri ve mineraller olmak üzere folik asit, kolin, sakaridler, amino asitler, antrakinonlar, enzimler, lignin, saponin, ve salisilik asit bileşenleri gibi 75’den fazla aktif bileşen içermektedir.

  • Aloe Vera nasıl kullanılmalıdır?

Aloe vera bitkisini 2 şekilde kullanabilirsiniz. Kendiniz yetiştirebilir yahut piyasada satılan hazır ürünlerinden temin edebilirsiniz. Piyasadan temin edecekseniz Aloe vera ürünlerinin etiketinde Uluslararası Aloe Bilim Konseyi onayı olmasına dikkat ediniz. Diğer yöntem evde yetiştirmektir. Bitkinin bol güneş almasını sağlamak ve toprağının yumuşak olmasına dikkat etmek gerekir. Yaprakları içinde bol miktarda su depolayan Aloe bitkisini ayda iki veya üç defa sulamak onun için yeterli olacaktır.

Aloe vera cilt kullanım için de uygundur. Öncelikle mükemmel bir nemlendiricidir. Aloe veranın bugün bulunduğu alanlarda en büyük yeri kozmetik Pazarın kapladığını hatırlamakta fayda var. Aloe vera içeren ürünlerin oluşturduğu endüstrisinin yıllık 110 milyar $ olduğu tahmin edilmektedir.

Aloe vera jeli yüzünüz, boynunuz ve vücudunuz için kullanabilirsiniz, bu jel, cildinizin derinliklerine nüfuz ederek pH dengesinin geri kazanılmasına yardım eder. Kadınlarda özellikle hamilelikte ve hızlı kilo alıp vermede oluşan çatlak vb cilt sorunları için Aloe vera mucizevi bir etkiye sahiptir. Doğrudan cilt kremi gibi kullanılabilir ama mutlaka doktora danışılması gerekir. Aloe veranın nemlendirici özelliğinden faydalanmak için yaprağının içindeki jeli çıkarın, yüz, göz çevresi ve boynunuza uygulayın.

Bu işlem her gün yatmadan önce tekrar edilebilir. Kuru saçlar yahut kaşıntılı kafa derisi için doğal bir tedavi yöntemidir.

  • Aloe vera hangi rahatsızlıklara iyi gelir?

Ürtiker ve cilt tahrişlerini yatıştırmaya

Aloe veranın, sedef, dermatit, oral mukozit, cerrahi yaralar ve cilt rahatsızlıklarının tedvisinde etkili olduğu saptanmıştır. Aloe vera hakkında cilt tahrişlerine yönelik ilk çalışma 1935 yılında ABD’de yapılmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. İsveç klinik Fizyoloji bölümü tarafından 1996 yılında kronik sedef hastalığı üzerinde Aloe veranın etkileri araştırılmış ve olumlu etkisi yüzde 83 olarak saptanmıştır.

Derideki yaralarda etkilidir

Çalışmalar, Aloe veranın sedef hastalığı, dermatit, soğuk çarpması, yanıklar ve iltihabı tedavi ettiğini göstermiştir. Aloe vera, bir antifungal ve bir antimikrobiyal ajan olarak güvenli bir şekilde kullanılabilir.  Aloe vera jel deriye radyasyon hasarına karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Nükleer savaş tehdidi baş gösterdiğinde ABD hükümeti termal ve radyasyon yanıkları tedavi etmek için Aloe vera üzerine araştırmalar yapmıştır.
ABD Gıda ve İlaç İdaresi ciltte yanıklara şifa için Aloe veranın reçetesiz ilaç olarak satılmasını onaylamıştır. Aloe vera jel yanıklar için kullanıldığı zaman, bu alanda daha hızlı oranda bir iyileşme görülmektedir.

Uçuk tedavisinde kullanılır

Aloe vera jeli uçuk tedavisi için günde birkaç defa kullanıldığında iyileşme sürecini hızlandırdığı görülmüştür.

Aloe vera vücut için doğal bir nemlendiricidir

Cildi nemlendirir. Cildin derinliklerine nüfuz ederek pH dengesini kazanmasına yardımcı olur. İçeriğindeki vitaminler ve besleyicilği sayesinde saçı güçlü ve sağlıklı bir görünüme kavuşturur. Saç ölü hücreden arınır ve saç folikülleri etrafında cilt dokusunun yenilenmesine yardımcı olur.

Kabızlık tedavisinde kullanılır

Laksatif Aloe vera iyice araştırılmış olup, lateks bulunan antrakinonlar, bağırsak su içeriğini artırır. Aloe vera, kabızlığın doğal tedavisinde etkin rol oynar.

Sindirime yardımcı olur

Aloe vera vücuttaki çinko eksikliği için doğal bir kaynaktır. Bu da, hastalıkları savuşturmak ve vücut direncini artırmak için yarar sağlar. Çinko ayrıca, sağlıklı ve dengeli bir ruh hali ve bağışıklık sistemi için çok önemli bir yapısal bileşendir.

Vücuttaki iltihabı tedavi etmede, oluşumunu önlemede

Antioksidan sağlar, enflamasyonu (iltihaplanma) azaltır. Aloe vera vücuttaki iltihabı absorbe etmeye yardımcı olur. Örneğin A vitamini iltihabı azaltan bir antioksidan olduğu için sağlıklı bir cilt bakımı ve nörolojik fonksiyonlar için kritik bir rol oynar.

C vitamini, Aloe veranın içeriğindeki önemli vitaminlerden bir diğeri olarak kardiyovasküler hastalık, doğum öncesi sağlık sorunları, göz hastalıkları ve hatta yüzdeki kırışıklıklara kadar etkin bir rol üstlenir. Aloe veranın içindeki E vitamini ise, serbest radikal hasarını azaltarak vücuttaki iltihaplara karşı savaşır. Ayrıca yaşlanma karşıtı bir antioksidandır.

Diyabetin doğal tedavisi için kullanılmaktadır

Aloe veranın faydaları arasına diyabet tedavisini eklemek gerekmektedir. İnsan ve hayvanlarda bazı kanıtlar Aloe veranın kronik hiperglisemi hastalığını hafiflettiğini vurgulamıştır. Diyabet ile ilgili iki klinik çalışmada ilaç tedavisi olmaksızın diyabetli kadınlara 6 hafta Aloe vera jelden bir çorba kaşığı verildiğinde kan glikoz ve serum trigliserid düzeyleri azaltılmıştır. Ama doktor gözetiminde kullanılması tavsiye edilir.

Aloe vera’nın diğer faydalarınıda sizin için ayrıntılı olarak araştırdık.


ilgili içerik Aloe Vera Diyeti