Ayakkabı Seçimi

  • 1 Star
    Loading...

Ayakkabı günümüzde ayağımızı korumaktan çok bir aksesuar olarak kullanılmaktadır. Ayakkabının asıl varoluş amacından çok uzaklaşmış bir bakış açısına sahibiz artık. Aslında ayakkabı beden sağlığımızı korumak ve rahatlığımızı sağlamak için üretilmiştir. Ancak zaman içinde değişikliğe uğramıştır.

ayakkabı seçimi

Günümüzde insanlar sağlığını hiçe sayıp şık görünmek uğruna ayağına uygun olmayan ayakkabılar kullanmaktadır. Mutlu ve zinde başladığımız günün stresli ve kötü geçmesinin en büyük nedeni ayağımıza uygun ayakkabı giymemizdendir. Ancak kimse bunu düşünmez bu sebeple de inatla rahatsız ayakkabılar giymeye devam eder. “Şık olmak rahatlıktan daha önemlidir.” mantığını özellikle günümüz kadınları çok benimsemiştir. İleriki yaşlarda bedene vereceği zararları göz ardı ederek giymekte ısrar ederler. Tabi ki bu durumda ülkemizin ekonomik düzeyi, moda ve tasarımcıların da büyük etkisi vardır. Tercihlerimizin modaya uygun olmasına önem veririz. Bunu yaparken de kalitesini es geçerek ucuz ayakkabı tercih ederiz.  1700’lü yıllarda ayakkabılara bakılarak insanların maddi düzeyi belirlenmiştir. Ayakkabı bir asalet simgesi olarak belirlenmiştir. Günümüzde de aynen 1700’lü yıllardaki zihniyet hâkim olmuştur. İnsanlar modayı yakından takip ettiğini ispatlamak için çeşit çeşit ayakkabılar dizmektedir dolaplarına. Bunu yaparken de kalitesini göz ardı etmektedirler.
ayakkabı tercihi

Sağlıklı toplumlar yetiştirmek istiyorsak bu zihniyetleri değiştirmek gerekir. Modacıların dayatmalarından çok beden ve ruh sağlığımızı düşünerek seçimler yapmalıyız.   Şıklık ve rahatlık aynı anda olabilir. Dolaplar dolusu kalitesiz, sağlıksız ayakkabı alacağımıza, bunlara para harcayacağımıza; kaliteli, rahat birkaç tane ayakkabı almamız daha doğrudur. Bu görüşü yeni yetişen nesle benimsetmeye çalışmalıyız. Tabi ki bu aileden başlayıp okul ve sosyal medya aracılığıyla üstünde durulması gereken bir konudur.