• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bacaklarımda, Ayaklarımda Yer Yer Şişmeler Oluştu Normal mi?

  • 1 Star
    Loading...

Gebelik dönemi vücudunuzda hiç de hafife alınmayacak değişikliklere neden olan bir dönemdir. Bu değişikliklerin başında karnın şişmesi sonucu kasıklara, kalçaya, sırta ve bele baskı yapması geliyor, bunlardan önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Bu baskılar sonucunda belirtiler tabiki sadece hormonal olarak değil, fiziksel olarak da gözüküyor.

Hamileliğin fiziksel durumlarından biri olan karnın şişmesi sonucu büyüyen bebek zamanla kasıklara, bacaklara baskı yapmaya başlayacaktır. Anne adayı bu baskıyla özellikle gebeliğin son dönemlerinde yürümekte bile zorlanacak, bol bol oturup dinlenmek isteyecektir. Anne adayının hareketlerinin kısıtlanması, yürümemesi de bacaklarında, ayaklarında varislerin görülmesine, yer yer şişmeler, ödemler oluşmasına sebep olacaktır. Bu durum sizleri lütfen üzmesin. Hamile bir kadının yaşamasını en son isteyeceğimiz şey üzülmesidir. Çok dert edilecek sıkıntılar değil bunlar. Eğer çok zararını görüyorsanız doktorunuza elbette başvurun fakat üzülmeyin, sıkılmayın. Hamilelikte stres bu sorunların en başını çeker.

Eğer hamilelikte ayaklarınızın şişmesi sizi çok rahatsız ediyorsa yapmanız gereken ayaklarınızı soğuk suda bekletmektir. Bir leğene soğuk su koyun ve ayaklarınızı en az 5, en fazla 10 dakika içinde tutun. Bu biraz da olsa rahatlamanızı sağlayacaktır. Hatta çözüme ulaşamayanlar için de tavsiyemiz, suya tuz atarak aynı işlemi yapmaları yönündedir.

Anne adaylarının bu şişmelerden doğuma kadar kurtulması biraz zor olacaktır fakat doğum sonrası anne sütünü etkilemeyecek sağlıklı diyetlerle, sağlıklı yürüyüş ve sporla bunlardan kurtulması sorun olmayacaktır.