şişli vip bayan

Beta HCG Değerleri

  • 1 Star
    Loading...

Beta HCG temelde hamilelik dönemlerinden artan bir hormondur. Aslında tek işi hamileliği göstermek değildir. Aslında progesteron hormonunun sürekli olarak üretilmesine yardımcı olan ve gebelik boyunca düşük riskini azaltan bir hormondur.

Eğer hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, buna dair şüpheleriniz carsa doktorun sizden isteyeceği yegane test Beta HCG testi olacaktır. Bu test kan alınarak yapılır ve kısa sürede sonuçlandırılır. Doktor sadece bu test sonucuna bakarak hamile olup olmadığınızı size kesin olarak söyler, hatta haftasını da tahmini olarak belirtebilir. Aslında değerler genel olarak kadından kadına değişse de HCG değerlerine göre belirli bir gebelik haftası tablosu yapmak mümkündür.

Görüldüğü gibi kadından kadına değişiklik gösterebilir. Yani beta HCG değeri eğer 30 çıktıysa 3, 4 ya da 5 haftalık hamile olabilirsiniz. Ama kesin olan şey hamile olduğunuzdur. Genelde 10un altında kalan değerler gebelik yok olarak değerlendirilir.

Beta HCG değerleri her ne kadar hamileliğe dair net bilgiler verse de bu sonucu aldıktan sonra doktora gidip normal bir gebelik olup olmadığından emin olmalısınız. Hele hele ağrılarınız çoksa, kasıklarınızda yanma, kasılma gibi sıkıntılar varsa kesinlikle doktora görününüz. Hamile kalmak nasıl bir mucize ise hamileliğin sağlıklı bir şekilde devam etmesi de en az onun kadar büyük bir mucizedir.

Bu beta hcg değerleri, tekil gebelikler için geçerlidir sayın okurlarımız. İkiz, üçüz gibi çoğul gebeliklerde beta hcg değerleri normal gebeliğe göre daha yüksek çıkar. Bu yüzden çok haftalık olduğunuzdan ziyade çoğul gebelik olabileceği ihtimalini de gözden kaçırmayın ve bir ultrasona girin 🙂