• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Böğürtlenli Cilt Bakımı

  • 1 Star
    Loading...

böğürtlen kadın

 

Böğürtlen deyince aklınıza artık toplarken dikenleriyle vücudunuzu çizen, yol kenarlarında arada durup olgunlaşmışlarını aldığınız çalılıklar gelmesin. Böğürtlenin vücuda olan yararları artık paha biçilemez durumda ve birçok uzman yaprağını, meyvesini, olgunlaşmamış halini cilt bakım ilaçlarında kullanır oldu.

böğürtlen 2Şimdi bizde sizlere böğürtlenin yararlarından bahsedeceğiz. Böğürtlenin meyvesi cildinizi yumuşatmak için çoğu kremden daha etkilidir. Ellerinizde soğuktan olan çatlaklar için mükemmel olan tarifimizde; 1 kase böğürtleni rondodan geçirin ve 1 çay bardağı suyla beraber, su böğürtlenin rengini alana kadar kaynatın. Sonra buzdolabına koymadan 2 saat kadar demlenmeye bırakın. Demlenmesi ve sıcaklığı geçtikten sonra yüzünüze, ellerinize maske gibi sürebilirsiniz. Bu işlemi 2 gün aralıklarla 15 gün uyguladığınızda, yaklaşık 5 ya da 6 defa, cildinizin, ellerinizin ne kadar yumuşadığını göreceksiniz.

Aynı tarifi böğürtlen yapraklarından da yapabilirsiniz ve çay gibi içebilirsiniz. Böğürtlen yaprakları reflü gibi ağrı yapan hastalıklarınızın ağrılarını hafifletecek, kabız gibi sorunları ortadan kaldıracaktır. İsterseniz böğürtlen yaprakların toplayıp rondodan geçirebilir ve topaklar halinde yaralarınızın üstüne koyabilirsiniz, böylece yaralarınızın iyileşme süreci hızlanacaktır.