Boraks Nedir? Zararları Nelerdir?

 • 1 Star
  Loading...

Boraks bir mineral çeşididir. Boraksın içinde sodyum, bor ve oksijenli su elementleri bulunmaktadır. Genellikle temizleme ürünlerinde kullanılır. İçerdiği maddeler nedeni ile beyazlatma özelliği bulunur. Ayrıca küflenmeye de birebir gelmektedir. Boraksın bilinçsiz kullanılması tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden zaten bazı ülkelerde kullanmak yasaktır.

 • Boraks nerelerde kullanılabilir?

Genelde temizlik ürünleri ve kozmetik ürünlerde yaygın olarak kullanılır. Bazı ürünler içerisinde boraks bulundurarak daha etkili hale gelmektedir. Ölü hücreleri gidermek, sivilceleri ve bakterileri önlemek için çoğu kozmetik ürün içerisinde boraks vardır.

Özellikle de çamaşır temizliğinde etkili olan boraks, çamaşırların beyazlamasında önemli yere sahiptir. Boraks çamaşır temizliğinde arap sabunu ile karıştırarak kullanılır. Halı temizliğinde ise sirke ve karbonat ile karıştırılır. Tuvaletlerin temizliğinde ise çamaşır sodası ile kullanılabilir.

 • Boraksın diğer kullanıldığı yerler
 1. Ahşap korumalarında,
 2. Enerji sektöründe,
 3. Deterjan sektöründe,
 4. Borcam yapımında,
 5. Zırhlı askeri araçlarında,
 6. Atık temizliklerinde

Boraksı genellikle eczanelerden temin edebilirsiniz.  Piyasa fiyatı genelde 1 kilosu 10 türk lirası civrındadır.

 • Boraksın zararları

Boraks solunduğunda zehire dönüşmektedir. Fazla solunması halinde akciğerlerde hasara sebebiyet verir. Kimyasal ürünlere alerjisi olanlar için oldukça tehlikelidir. Deri döküntüsü, kaşıntıya sebep olur. Doğada tık maddelerde bulunması hayvanlara ve bitkilere zarar vermektedir.