Chia Tohumunun Faydaları ve Zararları

  • 1 Star
    Loading...

Chia tohumu besin açısından çok değerli ve şifalı bir bitkidir. Fakat çoğu insan chia’yı zayıflamak için kullanmaktadır, chia tohumunun ise zayıflatma gibi bir etkisi yoktur. Hatta aşırı kullanım sonucunda vücuda ciddi hasarlar vermektedir. Bilinçsizce kullanılmamalıdır. Nasıl tahıl ürünleri, yulaf ya da çavdar gibi tam tahıllı beslenme ürünü kullanıyorsanız, chia tohumunu da öğünlerinize katabilirsiniz.

Chia tohumu yararlı bir bitki çekirdeği olup, Omega 3 ve Omega 6 değerleri oldukça yüksektir. Keten tohumu ile neredeyse aynı özelliklere sahiptir. Ancak keten tohumunu kırmak gerekirken chia tohumunu direk tüketebilirsiniz.

1 litre sütte 1200 mg kalsiyum vardır; 2 yemek kaşığında ise 180 mg kalsiyum vardır. Buda bir günde almanız gereken kalsiyum değerlerinizi karşılayacaktır. Süt ve süt ürünlerine alerjisi olanlar doktoruna danışarak chia tohumunu tüketebilirler.

Yüksek omega 3 içeriği ile dikkat çeken chia tohumu kan sulandırıcı etkisinden dolayı kan basıncında düşmeler ve kanamaların durmamasına neden olabilir. Alerjik reaksiyonlar oluşturabileceğinden ve gastrıintestinal problemleri olanların doktorlarına sormadan kullanmaması gerekmektedir.

  • İçinde Gluten Yoktur

Bir yandan da buğday ürünlerindeki gibi gluten bulundurmadığı için, Glutene karşı alerjisi olanlar örneğin çöl yak hastalarında, yeterli miktarda tüketilmesi ise ayrı bir beslenme çeşitliliği türüdür. Tekrardan doktorunuza sormadan tüketmemenizi belirtmek isteriz

İçinde Magnezyum bulundurmaktadır. D ve B vitaminlerinin emilimini arttırmaya yardımcı olan bu mineral 2 yemek kaşığı (28 gram) chia tohumunun içinde günlük gereksinim olan 1300 mg’ın üçte birini karşılamaktadır.

Ispanaktaki fosforun neredeyse 3 katı kadar chia tohumunun içerisinde bulunmaktadır. Doku zedelenmeleri ve hücre onarıcı etkiye sahip olan fosfor için önemli bir kaynaktır.

  • Günlük 48 Gram Üstü Alınmamalıdır.

Chia tohumu adeta bir sünger gibi suyu çekip şişerek uzun süre tokluk hissi verir. Fakat günlük 48 gramı geçmemek gerekir. Yapılan araştırmalarda her gün 50 gram alan bir vatandaşta çok fark eden kilo verdirici özelliği görülmemiş. Aksine kan değerlerinde anormallik ve kan basıncında yükselme gözlemlenmiştir.

Kan sulandırıcı omega 3 bulundurması ile dolaşım sistemine ters tepki yaptığı gözlemlenmiştir. Eğer dolaşımda yüksek basınç görünürse bazı metabolizma sorunlarına yol açabilir. Bunlardan en kötüsü ise sindirim sistemi sorunları ve yaralanmalarda yada kanamalarda kanın durmaması olarak görülebilir.

Herkesin yanlış bildiği konu ise kilo kaybederken sadece yağ oranının düşmesidir. Aslında kilo verirken hem yağ hem de kas oranlarınız düşmektedir.Spor olmadan kasların güçlenememesinden dolayı, kilo verme sonrası kas ve eklem ağrısının yanında sinir sistemi problemleri meydana gelir.

  • Chia Tohumu Nasıl Kullanılır?

Ek beslenmeler sırsında azar azar alarak toplamda 2 yemek kaşığı kadar kullanmanız yeterli olacaktır.

Sabah omletlerinde, yulaf gevrekli sütlü kahvaltınızda, salataların içerisinde kullanabilirsiniz. Dolma yada pilavın içine de eklenebilir. Özellikle börek, çörek, kek ve poğaçalar ve kurabiyelerde öğüterek pudra şekeri gibi serpiştirilebilir.

Daha çok diyet listelerinde meyveli yoğurtlarda tüketildiği görülmüştür.Suya atıp içenler de vardır ama suda bekletilince suyu çektiği için suyu jel haline dönüştürebilir.

Chia tohumunun besin değerleri 2 yemek kaşığı yani 28 gramı, 138 kalori değerinde olup, içinde 4 gram protein, 9 gram yağ, 12 gram karbonhidrat ve 11 gram lif bulunmaktadır.