Cildin Kurumasına Karşı Bazı Tavsiyeler

  • 1 Star
    Loading...

Cildiniz hastalıktan, soğuktan, sıcaktan, nemsizlikten, doğuştan kuru olabilir. Cildin kuruma nedenlerinden önceki yazılarımızda zaten bahsetmiştik. Şimdi de sizlere cilt kurumasının önüne geçebilmeniz için bazı tavsiyeler verelim.

Öncelikle doğal olan makyaj ürünlerini kullansanız bile cildinizin yıpranmaması için, akşam mutlaka makyajınızı çıkarın, yüzünüzü güzelce yıkayın ve doğal olarak hazırlanmış nemlendiriciyi yüzünüze sürmeyi asla ihmal etmeyin. Böylece makyajın yüzünüzde yaratacağı kurutucu etkisini yok etmiş olacaksınız. Eğer kimyasal içerikli makyaj ürünleri kullanıyorsanız da, yegane tavsiyemiz onlardan bir an önce kurtulmanız yönündedir. Cildin kuruması yüksek olasılıkla, kullanılan makyaj malzemelerinden olmaktadır.


Banyo yaparken çok sıcak su kullanmak derinizin buruşmasına, yıpranmasına, saç derinizin kalkarak kepek oluşturmasına neden olacağından, çok sıcak su yerine ılık su tercih ediniz. Banyonuzu yaparken sabun kullanıyorsanız eğer doğal yollardan elde edilmiş sabun, vücut için yine doğal vücut şampuanı ve saçınız için doğal bitki özlü saç şampuanları kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Yani gördüğünüz gibi cilt bakım ürünleri seçiminde de doğal ürünleri tercih etmeniz gerekiyor.

Banyo ya da duş sonrası haftada bir gün vücudunuza nemlendirici kremler sürmeniz, hafta boyunca cildinizin kurumasını bir nebze engelleyecektir. Nemlendirici seçiminde de doğal bitki özlü olması oldukça önemlidir.

Kışın ve yazın başta olmak üzere her mevsim ani ısı değişimlerden kaçının, önlemek için kışın atkı, eldiven kullanınız, yazın ise yüzünüzü, ellerinizi düzenli olarak yıkamayı unutmayın. Düzenli olarak yapılan temizlik de cildin kurumasına engel olacaktır.