Cilt Bakımınız İçin, Evde Yapabileceğiniz Kürler

  • 1 Star
    Loading...

Yüz bakımı birçok kadın için hayatlarında en önemli ayrıntılardan biridir. Bir insana ilk bakıldığında yüzü dikkat çeker. Bu nedenle özellikle kadınlar olmak üzere her birey yüz bakımına dikkat eder. Cilt bakımında ilk dikkat edilmesi gereken nokta ellerin ve cildin belirli sıklıkta yıkanmasıdır.

Cilt bakımları için genelde güzellik merkezleri tercih edilir. Fakat herkesin evde kendi yapabileceği küçük harcamalar dâhiinde hazırlayacağı kürler mevcuttur. Biz kadınların evlerimizde en çok yapıp kullandığımız iki kür vardır. Bunlar; siyah noktalar için yumurta kürü ve Türk kahvesi ile peeling.

Siyah Noktalar İçin Yumurta Kürü

 

Yumurta akı ile siyah noktalarınızdan kurtulma gibi bir işlem, akıllara ne kadar uzak gelse de, çok etkili ve güvenilir bir yöntemdir. Yumurtayı kırarken beyazıyla sarısını ayırmalısınız daha sonra kalan beyazını iyice çırptıktan sonra yüzünüze siyah noktalarınızı yoğunluk da bulunduğu yerlere ince bir tabaka halinde sürmelisiniz. Sonrasında elinize aldığınız bir peçeteyi üçe ayırarak ince bir katman oluşturmalısınız ve siyah noktalarınızın bulunduğu yumurtalı bölümlere bu katmanı sürmelisiniz. Aynı işlemi iki üç defa daha gerçekleştirerek, yumurta, peçete, yumurta, peçete şeklinde devam ettirmelisiniz. Yüzümüzde duran yumurta ve peçete katmanların yaklaşık 20 dakika boyunca bekletmelisiniz. Yüzünüzde 20 dakika boyunca bekleyen yumurta ve peçete katmanlarının sertleştiğini ve kabuklarını göreceksiniz. Bu aşamadan sonra yapmanız gereken yüzünüzü tahriş etmeden yavaşça peçetelerin kalkık olan ucundan tutarak, yüzünüzden bu katmanı kaldırmak olacaktır. Peçetenin üzerine baktığımızda birçok siyah nokta ve sivilcenin bu katmanlar da sertleşerek çıktığını ve yüzünüzdeki deliklerin küçüldüğünü göreceksiniz. Bu işlemden sonra kuruyan cildinize iyi bir yüz nemlendiricisi ile maskeleme yaparak dinlendirmelisiniz.

 

Türk Kahvesi İle Peeling

 

Size vereceğim 2. evdeki yüz bakım kürü ise Türk Kahvesi ile peeling yöntemidir. Bir ölçek Türk kahvesini cezveye koyun, yarım küp şeker ve bir fincan su ile kahve yapıp kendinize az şekerli bir Türk kahvesi keyfi yaptıktan sonra kalan telveyi bir kaba boşaltın. Daha sonrasında telveyi iyice karıştırarak yüzünüze bir tabaka halinde sürerek masaj yapın. İçinde gençleştirici moleküller olan kahve yüzünüze çok daha gergin bir his bırakacaktır. Yüzünüzde bir 10 dakikaya kadar beklettiğiniz kahve telvelerini ılık su ile temizleyerek işleminizi bitirebilirsiniz.