• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Cilt Çatlaklarına Doğal Yağlar

  • 1 Star
    Loading...

Cilt çatlaklarının bir çok sebebi olabilir. Bu çatlaklar en çok ergenlik sonucu ani büyümede, hızlı kilo alma ya da verme durumlarında ve en çok da hamilelik döneminde karşımıza çıkar. Yani vücudun derisi ani değişiklikler sonucu cilt çatlakları oluşturur. Genelde cildi nemli olan insanların, cildi kuru olanlara göre çatlaklarının daha az olduğu bilinmektedir. Çünkü kuru ciltlerin çatlaması nemli ciltlere göre çok daha kolaydır.

Cilt çatlaklarına ne iyi gelir?

Cilt çatlağı, nasıl doğal bir olaysa bunun çözümü de doğal olmalıdır. Kuru ciltlerle çatlak ciltlere neredeyse aynı bakımlar önerilir. Yağ içeren çözümler cilt çatlağını zamanla azaltacak, ardından ise tamamen ortadan kaldıracaktır. Kakao yağı ve hint yağı bu konuda başarılı çözümlerdir. İster ayrı ayrı sürebilir isterseniz de yağları aynı oranda karıştırarak cilt çatlağı bölgesine sürebilirsiniz. Sürerken acele etmeyin, tene yedirerek sürmelisiniz. Çatlaklara yağları sürdükten sonra en az kırk dakika kadar teninizde kalmasını sağlayın. Yağın çoğunu zaten ten emecektir. Zamanla bu bakımı uygularsanız, çatlakların daha iyi duruma geleceğini göreceksiniz.

Cilt çatlakları özellikle hamilelik sonrası kadınlarda göbek, bel, kalça ve basen bölgelerinde çok görülür. Bu bölgeler çünkü en çok kilo alınan bölgelerdir ve ani kilo ve almada daha hassastırlar, bu yüzden de cilt çatlakları oluşması normaldir. Hamilelik çatlakları oluştuysa ve bunlardan bir an önce kurtulmak istiyorsanız bebeğinizi emzireceğiniz bu dönemde kimyasal ürünler kullanmayın. Doğal yağlar çatlak için iyi çözüm olacaktır.