• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Cilt Kurumasına Salatalık ve Kestane Balı

  • 1 Star
    Loading...

Cildin kuruması kişiden kişiye değişen, mevsim geçişlerinde ve daha fazla kış ve yaz aylarında görülen bir durumdur. Cilt kurur, önce deri dökülmesi, ufak çatlaklar oluşur, ardından ise çatlaklar büyür ve derinleşir, yaralara dönüşür. Bu da uzun süre merhemler, kremler kullanmanıza, bir süre canınızın yanmasına neden olur. Bu yüzden özellikle yaz ve kış aylarında bu cilt kurumalarına karşı önlemler almanız gerekir. Bazıları önceden önlem alır, bazıları ise sonradan bunu çözmeye çalışır. Vereceğimiz tarifi çatlaklardan önce de çatlaklar ve kuruluk oluştuktan sonra da kullanabilirsiniz.
cilt kuruluğu

Vücudunuzda cilt kuruması olan yerleri organik bir sabun ile iyice yıkayınız. Ardından ıslak yer kalmayacak şekilde kurulayınız. Kurulama işleminden hemen sonra yüzünüzü, ellerinizi salatalık suyuyla bulayıp on dakika kadar bekletiniz. Salatalığı rendeleyerek ya da rondodan geçirerek salatalık suyunu elde edebilirsiniz. Ardından salatalıklı yerlerinizi suyla yıkayın ve kurulayın. Cilt kuruması görülen yerlerinize çok ince bir tabaka halinde kestane balını sürün. En az yarım saat kadar yüzünüzde kestane balının kalması gerekiyor. Eğer çatlaklar, yaralar, sivilceler varsa cildinizde hafif bir yanma hissi olacaktır, sakın korkmayın bu iyiye işarettir. Yarım saat sonra yüzünüzden kestane balını da su yardımıyla çıkarabilirsiniz. Sadece duru su kullanarak çıkarın ve yatana kadar yüzünüze sabun sürmeyin.

cilt kuruması

Bu tedaviyi cildinizin kuruma sıklığına göre iki günde bir ya da haftada bir uygulayabilirsiniz. Yani herkes aynı sıklıkta uygulamamalıdır. Kestane balı aynı zamanda vücudunuzda bulunan sivilce ve yaraların da tedavi sürecini hızlandıracaktır.