Cilt Yaşlanmasına 8 Çözüm Önerisi

 • 1 Star
  Loading...

Cilt sağlığı yaşlanma etkeni yanında güneş ışığı ve hava kirliliği gibi çevresel faktörlerden de olumsuz etkileniyor. Parlak ve genç görünümlü bir cildiniz olsun istiyorsanız vitamin ve antioksidan yönünden yeterli beslenilmesi gerekiyor.

 • Cildi içeriden ve dışarıdan besleyin

Virüs, bakteri ve diğer dış etkenlere karşı bariyer görevi yapan cilt, bedenin ilk savunma hattını oluşturarak, hava kirliliği veya güneş ışığı gibi çevresel etkenlerle mücadele etmektedir. Cildin bu mücadelesi sırasında içeriden iyi beslenmesi gerekmektedir. Düzensiz beslenmenin yanı sıra vitamin ve antioksidan yönünden yetersiz oranda beslenme, zaman içinde kırışıklık, sarkma ve solgun görünüme neden olabilmektedir.

 • Pancar, kuru erik ve yaban mersini cilt dostudur

Sebze ve meyveler antioksidan bakımından zengin besinlerdir. Antioksidanlar özellikle bitkilere renk veren kısımlarda bulunduğu için, sebze ve meyvenin rengi koyulaştıkça antioksidan içeriği artmaktadır. Ayrıca A,C ve E vitaminleri en kuvvetli antioksidanlardandır. En fazla antioksidan içeren besinler arasında; çilek, ıspanak, yaban mersini, kuru erik, pancar, brokoli, ahududu, böğürtlen, sarımsak, avokado, patlıcan, koyu yeşil yapraklı sebzeler, portakal ve kırımızı biber sayılabilir. Bu besinlere günlük beslenmede yer verilmesi dışarıdan alınan antioksidan oranını artırarak cildin korunmasına yardımcı olmaktadır.

 • Antioksidan gıdalarla beslenmeye dikkat edin

Düzensiz ve kötü beslenme, vücutta hücrelere zarar veren serbest radikal adı verilen maddelerin oluşmasına yol açmaktadır. Serbest radikaller vücuttaki diğer hücrelerle birlikte cilt hücrelerinin de yapısını bozarak, cildin sağlıksız görünmesine sağlamaktadır. Bununla birlikte vücutta bulunan antioksidanlar, serbest radikallerle savaşıp hücrelere zarar vermesini engellemektedir. Antioksidan yönünden zengin bir beslenme şekliyle, erken yaşlanmanın önüne geçilirken, sağlıklı ve ışıldayan bir cilde sahip olmak da mümkündür.

 • YaÅŸlanma karşıtı beslenme için:
 1. Gerekli su tüketimi cildin nemlenmesi ve elastikiyetinin korunması için önemlidir.
 2. Yeşil yapraklı sebzeler yüksek miktarda C vitamini içerir. C vitamini cilde esneklik ve destek sağlayan kolejinin korunmasına yardımcı oldukları için her gün iki öğüne yeşil yapraklı sebzelerden oluşan salata ekleyin.
 3. Her gün 2-3 porsiyon koyu renkli meyvelerden tüketin. Miktarına dikkat ederek tüketilen antioksidan içeriği yüksek meyveler cildin ışıldamasına katkı sağlar.
 4. Badem, ceviz, fındık gibi yağlı tohumlar omega-3 ve çinko bakımından zengindir. Cildin yenilenmesine ve nemli kalmasını sağlayacağı için her gün 1 avuç kadar badem, ceviz veya fındık tüketin.
 5. En az 1 öğünde sebze yemeği tüketin.
 6. Haftada 2 kez balık yiyin.
 7. Şeker ve şekerli gıdalardan uzak durun.
 8. Gerektiğinden fazla protein tüketmeyin.
ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.