Ciltte Kızarıklık ve Çoğalan Kırmızı Noktalar

  • 1 Star
    Loading...

Ciltte kızarık oluşumuna sebep olabilecek bir çok durum vardır. Bazen tamamen kişisel özelliklerle doğuştan gelen cilt özelliği olarak heyecanlanınca, sıcak ortamda kendiliğinden kızaran insanlar vardır. Ama kimi zamanda önemli hastalıkların ip ucu olabilir. Eğer sonradan oluşan ve nemlendiricilerle geçmeyen bir kızarıklık varsa mutlaka uzman bir hekime danışıp başka bir hastalığın habercisi olup olmadığından emin olunmalıdır. Kimi zamanda basit cilt rahatsızlıkları kızarıklık sebebidir. Akne, seboreik dermatit gibi kontakt dermatit gibi alerjik durumlarda da cilt kızarıklıkları olabilir.

Lekelenmeler daha çok güneşe bağlıdır. Hamilelik ve hormon hapı kullanma, kontrol hapları bu lekeleri arttıran faktörlerdir. Lekeleri yine uzman doktor tedavisiyle uygun tedaviye karar verilmelidir.

Vücutta çoğalan kırmızı noktalar ise hemanjiom yani halk arasında kan beni olarak bilinen durumdur. Hemanjiom iyi huylu damar tümörüdür. Kitlesel lejyonlar şeklinde görebildiğimiz gibi cilt düzeyinde kırmızı-mor renkli, şarap lekesi denilen durum olarakta karşımıza çıkabilmektedir. Yine iç organlarda vücudumuzun çeşitli yerlerinde de aynı anda bulunarak semptomlar şeklinde de karşınıza çıkabilir. Genellikle bebeklik döneminde doğumsal olarak oluşmaktadır ve nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bu tür kan benleri uzman doktorlar aracığıyla lazer tedavisi veya sıvı enjekte edilerek kolay şekilde giderilebilmektedir.