Çocuğunuz Olmuyorsa Ne Yapmalısınız?

  • 1 Star
    Loading...

Bu durum oldukça normal, ebeveyn adaylarının gayet sakin kalması ve destek alması gereken bir durumdur. Öncelikle sorun doğru zamanı tutturamamak olabilir ama biz burada daha ciddi bir konu olan kısırlık probleminden bahsedeceğiz.

Türk kültüründe neden bilinmez erkeğin kısır olma ihtimali çok düşüktür. Ne alakası var kardeşim, bu bir hastalıktır ve kadınlarda da erkeklerde de gayet doğal olarak görülebilir. Bu yüzden özellikle erkeklere sesleniyorum, bir süredir deniyorsanız ve gebelik oluşmuyorsa hem siz hem de eşiniz gerekli testleri yapmaktan kaçınmayın. Bunun sırası olmaz, bu bir hastalıktır ve ikiniz de bir uzman doktora gözüküp testlerinizi yaptırmalısınız. Bizim toplumumuzda ilk önce kadınları önden gönderirler git testlerini yaptır diye. Halbuki erkeklerin kısırlık testlerini yaptırmaları ve sonuç almaları daha kısa sürer. Bu yüzden önden kadını göndermektense erkeğin gitmesi daha bile mantıklıdır.

Eğer herhangi bir ebeveyn adayında yani kadın ya da erkekte  herhangi bir kısırlık problemi varsa eğer geçici sorunlar ise bir an önce ilaç tedavisi uygulanarak ya da ameliyat yapılarak sorunlar bir an önce çözülecektir. Daha kalıcı sıkıntılar var ise daha fazla denememek için tüp bebek, mikroenjeksiyon gibi çözümlere kadın veya erkek yönlendirilecek ve sorun bir an önce ortadan kaldırılacaktır.

Bu tarz sıkıntılar eşler arasında psikolojik sorular yaşanmasına, eşlerin birbirine kırmasına sebep olabilir. Önemli olan bu süreci özellikle psikolojik olarak iyi yönetmektir. Sıkıntı kadında ya da erkekte kimde olursa olsun, bir an önce bu sorunu ortadan kaldırmaya çalışmak yerine sorunu büyütürseniz bu sadece gebelik sürecini değil, aynı zamanda evliliğinizi de olumsuz etkileyecektir.