Damak Kaşıntısı Neden Olur Nasıl Geçer?

  • 1 Star
    Loading...

Damak kaşıntısının alerjiden ağız mantarına kadar pek çok nedenden meydana gelebilen bir sağlık sorunudur. Bu yazımızda damak kaşıntısının sebeplerinden ve nasıl doğal tedavi edileceğinden bahsedeceğiz.

  • Damak kaşınması neden olur?

✔ Mevsimsel Alerjiler (Saman nezlesi)

Mevsimsel alerji denilince genelde akla saman nezlesi gelir. Bunun belirtilerinden biride damak kaşıntısıdır. Bu tip alerji, burun boşluğu, boğaz, ağız ve gözlerde iltihap ve tahrişe sebep olur. Bu alerjiler, alerjenlere karşı aşırı duyarlı olan kişilerde çok yaygındır.Damakta kaşıntıya neden olabilecek alerjenlerden bazıları: polen, küf, hayvan kepeği, toz partikülleri, toz akarıdır. Ayrıca damak kaşıntısını genellikle göz sulanması, öksürme, hapşırma, gözlerde kaşıntı, ve yüz ağrısı gibi diğer belirtiler takip eder. Alerjilerinizden kurtulmanız için doktorunuz, alerjik reaksiyonlardan kurtulmaya yardımcı olan antihistamin kullanmanızı tavsiye edebilir.

✔Tiroid Problemleri

Çok fazla tiroid hormonu üretilmesi durumuna hipertiroid denir. Kişi hipertiroid problemi yaşadığında belirtiler şunlardır: gırtlak ağrısı, ağızda şişlikler, ve ağız ülseri sonucunda damakta kaşntı.

✔Mantar Enfeksiyonu (pamukçuk)

Pamukçuk ağızda oluşan bir tür mantar enfeksiyonu çeşididir ve candida albican adı verilen mantar sebepli oluşur. Bu genellikle bağışıklık sistemi güçsüz olan kişilerde görülür. Belirtileri: Yutkunurken ağrı ve zorlama, ağız içinde beyaz leke ve şişkinlikler, dilde, damakta ve iç yanakta kaşıntı, ağızda kötü tat. Bu hastalığın tedavisi ağızdaki migroorganizmaların dengesini korumaya yönelik ilaçları kapsar. Verilecek ilaçlar arasında mantar karşıtı ve kortikosteroidler bulunur.

✔Ağız Kanseri

Damakta kaşıntının bir diğer sebebi ise kanser olabilir. Ağız kanseri; ağzın herhangi bir bölümünde oluşabilen bir kanser türüdür. Ağızda oluşan kanserlerin alkol ve sigara kullanımı ile yakından bir ilişkisi olduğu bilinmektedir. Ağız kanseri belirtileri arasında; ağızda kanayan yaralar, çene ve dilde acı, çiğneme ve yutma anında acı ve boğazda ağrı ile gözükebilen ağız içinde yumru oluşumu, damakta kaşıntı vardır. Ağız kanseri tedavisinde öncelikle kanserin seviyesi ve durumu belirlenir. Ardından doktor, ameliyat, radyoterapi veya kemoterapi gibi yöntemler izleyecektir.

✔Damakta Kaşıntının Diğer Sebepleri

  1. Besin alerjileri
  2. İlaç alerjileri
  3. Soğuk algınlığı
  4. Faranjit
  5. Oral liken planus: Liken planus genellikle ciltte herhangi bir yerinde meydana gelebilecek kaşıntılı bir döküntüdür.

  • Damakta kaşıntı nasıl geçer?

✔Tuzlu Su

Devlet tıp toplumunda 2009 yılında yayınlanan bir çalışmada, tuzun antibakteriyel ve mantar karşıtı bir madde olduğunu ve bunun; tuzlu suyun düzenli kullanımı, damakta kaşıntı ve iltihaplanmayı iyileştirdiği belirtilmiştir.

– Kullanımı:

* 1 yemekkaşığı karbonat ile 3 tatlı kaşığı tuzu 1 bardak sıcak su ile karıştırın.

* Ardından bu karışımı iyice karıştırın.

* Bu suylaen az 2 dakika gargara yapın ve tükürün.

* Damakta kaşıntı geçinceye dek günde en az 3 kez bunu uygulayın

✔ Sarımsak

Sarımsak kuercetin denilen doğal bir antihistamine sahip olup damakta kaşıntı ve iltihaba yol açan alerjiden kurtulmada oldukça etkilidir. Dahası; sarımsak anti bakteriyel, virüs ve mantar karşıtı ve bağışıklık güçlendirici özelliklere sahip olup iyileşmeyi hızlandırır. Günde 1-3 diş sarımsak yiyebilirsiniz. Sarımsağı rendeleyip su ile karıştırıp bunla dagargara yapabilirsiniz.

✔Elma Sirkesi

Elma sirkesi içinde bulunan antibiyotik, virüs karşıtı ve antihistamin özellikleri sayesinde damak kaşıntısını geçirmeye yardımcı olur.

* 2 yemek kaşığı elma sirkesini 1 bardak ılık suda karıştırın.

* İçine birkaç damla limon suyu ve 1 tatlı kaşığı bal katın.

* Ardından bu karışımı için

* Damaktaki kaşıntı geçinceye dek bu işlemi günde 3 kez tekrarlayın.

✔Zencefil

Zencefil, güçlü virüs, mikrop ve alerji karşıtı, iltihap sökücü bileşiklere sahip olması nedeniyle, silaj yaraları, lökoplaki ve oral pamukçuk gibi ağız hastalıklarının çeşitli belirtilerini azaltmak için çok uzun bir süredir kullanılan bir başka yöntemdir.

* 1 yemek kaşığı toz zencefil birkaç  damla sarımsak ve biraz tarçını 1 bardak suya katın

* Bu karışımı en az 5 dakika kaynatın ve ardından süzün

* İçine 3 yemek kaşığı bal ve biraz limon suyu ekleyin.

* Günlük olarak 3 kez bu çaydan tüketin.

* Diğer bir yöntem ise; taze zencefili küçük parçalara ayırıp tüketin veya günlük olarak yediğiniz besinlere katın.