Diyet Ravigot Sosu Tarifi

  • 1 Star
    Loading...

Balık, et, tavuk ve yumurtaya süper yakışan bu sos sadece lüks restoranlarda değil artık evinizde. Aslında yapılışı çok kolay olsa da tarifini bilmediğiniz için restoranlarda hep “nasıl sos yapıyor adamlar ya” şeklinde ifade ettiğimiz bu sosun da yapımı oldukça basit.

Bir adet iyi haşlanmış yumurta, üç dört tane kornişon turşusu, üç dört kaşık kadar yağsız yoğurt doğranmış bir adet kuru soğan ve yarım demet kadar maydanoz yeterli bu sosu yapmak için. Tüm malzemeleri doğrayın ve mümkünse mutfak robotunda ya da mikserle sos kıvamına gelene kadar karıştırın. Bu sosun tadına doyamayacaksınız adeta.

İsteyenler sosa biraz daha önce tarifini verdiğimiz ev yapımı mayonezi ya da az miktarda hardalı ekleyerek farklı tatlara dönüştürebilirler. Özellikle misafirinize ızgara et ya da tavuk, balık yaptığınızda bu sosla servis edin. Emin olun bayılacaklardır bu sosa.

Evde yapılan sosları bilerek size az az yaptırıyoruz, bunun sebebi çok uzun dayanmayacak olmalarıdır. Sonuçta kimyasal maddeler ekleyip son kullanma tarihini uzatamıyorsunuz. Zaten hazır gıdaların en sıkıntılı kısmı da bu değil mi? İçinde barındırdıkları kimyasal maddeler.

Diyet sos tariflerini yapıp, diyet yemeklerle beraber yemenizde hiç bir sakınca yoktur. Hatta bunu sağlıklı beslenme olarak düşünün lütfen diyet olarak düşünmeyin. Zaten sağlıklı beslenirseniz eğer hem kilo verme konusunda sıkıntı yaşamazsınız, hem de sağlıksız beslenmemiş olursunuz.