Diyet Yemekleri

  • 1 Star
    Loading...

İnsanlığın büyük problemlerinden biri olan kilo, kontrol edilmediği takdirde obezite gibi hastalıklara sebep oluyor. Hızlı kilo alan insanlar diyet yemeklerini tüketmeye başlıyor. Diyet yemeklerini tüketen bireyler çok daha sağlıklı hayatlarına devam ediyorlar. Peki, bu diyet yemekleri nelerdir?

Diyet yemekleri

1) Diyet yemeklerinin vazgeçilmesi Çoban Salatası

Ana yemeklerin yanında gelen çoban salatası, diyet yapanların bir numaralı gözdesidir. Düşük kalorisi bulunan çoban salatasının hem kalori anlamında hem de yüksek anlamda mineral, vitamin ve lif içeriğine sahiptir.

2) Tavuk Çorbası

Zayıflama döneminde karbonhidratlı besinlerden kaçınmaya çalışanların en çok tükettiği besinlerden biri proteindir. Protein vücudumuzdaki kas yapısını güçlendirir. Tavuk çorbasında karbonhidratlardan fazla protein bulunmaktadır. 240 Gramlık bir tabak porsiyonda 132 kalori bulunmaktadır.

3) Cacık ve Yoğurtlu Yemekler

Yoğurt günümüzde sıkça kullanılan bir besindir, hemen hemen her türlü ana yemeğin yanına eklenebilir. Katı bir halde tüketilemeyeceği zamanlar olduğunda cacık yapılır. Cacık hem yüksek proteinli içeriğiyle hem de 310 Gramlık bir porsiyonda 128 kalori olmasıyla zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Acil bir durumda yediğiniz yemeklerin yanında ayran tüketmeniz tokluk hissinizi arttıracaktır. Yoğurt ürünlerinin sindirimi rahatlatması ve doygunluk hissi vermesi, daha fazla yemek yemeyip, kilo almanızı engelleyecektir.

4) Tavuk Göğsü (Haşlama) veya Tavuk Sote

Et ürünleri, sürekli olarak insanları kilo alma endişesine sokan ürünlerden biridir, ancak et ürünleri çok faydalı besinlerdir. Vücut geliştirme yapan insanlarında sıklıkla kullandığı bu besin, listedeki en fazla proteini barındıran yiyecek. 150 gramında 165 kalori bulunan tavukgöğsü, 38 gram protein değerine sahip. Sadece 150 gramını tüketerek bir gündeki protein ihtiyacınızın %60’ını karşılamış oluyorsunuz. Haşlama sevmeyen insanlar içinde tavuk sote vazgeçilmez bir yemektir ancak tavuk sote yapıldığı zaman kalori oranı artarken protein oranı azalmaktadır. Bunun sebebi yemeğin içine sebzelerin ve yağın ilave edilmesidir. 170 Gram tavuk sotede 288 kalori ve 28 gram protein bulunmaktadır.

Diyet yapan insanların şekerden, karbonhidrattan ve zararlı yağlardan uzak durması gerekmektedir. Alınması gereken en önemli kaynak, protein kaynağıdır. Standart bir insanın günde 60-70 gram protein alması gerekmektedir. Diyet yemekleri birinci önceliği protein almak olmalıdır.