Diyeti Bozmanın Metabolizmaya Zararları

  • 1 Star
    Loading...

Günlük hayatınızda vücudunuzun sağlıklı ve daha fit kalması için bünyenize göre diyet uygulamak, çok avantajlı yöntemlerdendir. Fakat diyeti yarıda bırakmak, metabolizmanızın tekrardan yavaşlamasına, sağlığınızın bozulmasına ve kalıcı bir şekilde kilo verememenize sebep olacaktır. Diyeti hemen bozarak problem yaşayanların, istikrar sağlaması gerekmektedir. Bu sebepten dolayı herkesin kendi bünyesine uygun diyet listelerini değerlendirmesi gerekir ve bunu yapmak sizin için faydalı olacaktır. Diyeti her hafta bozmak hem kilolarınızın kalıcı olmasını hem de tansiyon, şeker gibi kronik rahatsızlıkların tetiklenmesine neden olabilir.

Bacak, basen ve karın bölgelerindeki kalıcı kilo probleminiz olmasını istemiyorsanız, sürekli diyetinizi bozmaktan vazgeçmelisiniz. Diyette istikrar sağlanmaz ise kilo vermek çok zor bir hal alır.

  • Bu durumların yaşanmaması adına her zaman metabolizmanızı zorlamayan ve hızlandıran diyetler seçin.
  • Kendi başınıza diyeti devam ettiremiyor iseniz, uzman bir doktordan muhakkak yardım almalısınız. Doktorunuz size uygun bir diyet yazacaktır.
  • Bol sıvı tüketin ve öğünlerinizi sık tutun.

✔ Diyete ara vermek daha fazla kilo almanıza sebep

Beslenme diyet uzmanları diyete ara vererek tekrardan başlamak daha fazla kilo aldıracağını vurguluyor. Hızlı kilo verdiren diyetler de bırakıldıktan sonra daha fazla kilo almanızı sağlayacaktır. Uzmanlar hem sağlıksız hem de tehlikeli bu diyetlerin uygulanmamasından yanadır. Bu diyetler kilo kaybının yanında kas kaybına da sebep olarak bazı hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.

Diyete başlarken kararlı olun acele etmeyin. Amacınız hızlı kilo vermek olmamalıdır, Unutmayın ki hızlı verilen kilolar daha fazla olarak geri dönecektir. Ortalama haftada 1 kilodan fazla kilo vermeye çalışmayın.

Sağlıklı kiloyu korumak kilo vermekten daha önemlidir. Yaşam tarzınızda ve beslenme alışkanlıklarınızda yavaş ve kalıcı değişiklikler yapmak, sağlıklı kilonun korunması için oldukça önemlidir.