Doğum Kontrol Hapları Yumurtalık Kistini Önler Mi?

  • 1 Star
    Loading...

Yumurtalık kistlerinin oluşmasını anlatırken de belirttiğimiz gibi yumurtalık kistlerin çoğunluğu adet / regl döneminde yumurta hücresinde oluştuğundan bu süreç bittikten sonra yani menapoz döneminde kist oluşumu oldukça azalmaktadır. Buradan çıkarabileceğimiz sonuçta yumurtalama olmadığı dönemlerde yani menapoz ya da ergenlik öncesi kadınlara kist oluşumunun oldukça azaldığıdır. Yani genelleyecek olursak kistler yumurtalıklar aktifken oluşurlar genel olarak, yani ergenlik öncesinde, menapoz sonrasında istatistiksel olarak yumurtalık kisti görülmesi olasılığı oldukça düşüktür. 

Pekala doğum kontrol hapının kullanıldığı sürece görevi de yumurtlamayı yani doğurganlığı geçici süreli de olsa kesmek değil midir? Yani doğum kontrol hapı yumurtalığın yeni yumurta hücresi oluşturmasını durdurur,( bir nevi geçici menapoz etkisi yaratır ) böylece kistlerin oluşumu nasıl yumurtlamayla doğru orantılı olarak artıyorsa, yumurtalama olmayınca kist oluşumu da azalacaktır. Yani uzun süre doğum kontrol hapı kullanan birinin yumurtalık kistleri oluşumu, doğum kontrol hapı kullanmayan birine göre daha az olacaktır diyebiliriz.

Ama doğum kontrol hapı kolay kolay önerilecek bir şey değildir. Özellikle doktorlar tarafından daha farklı çözümler sunulsa da doğum kontrol hapının neden yumurtalık kistlerinde halk tarafından tavsiye edildiğini, sürekli bu konuda okuyorsanız karşınıza neden geldiğini açıklamak istedik.

Sadece kistleri kontrol altında tuttuğu için ya da sadece kist oluşumunu engellediği için doğum kontrol hapı kullanmayın. Halk arasında bilinen çözümlerden bazıları doğru olsa da bu işin uzmanı doktorlar varken gerek yoktur böyle çözümlere başvurmaya.