Doğurmama 3 Aydan Az  Kaldı Uyumakta Zorlanıyorum Normal mi?

  • 1 Star
    Loading...

Uyku sorunu gebeliğin üçüncü periyodunda yani 7-9 aylık hamile kadınlarda görülen sıkıntıların başında gelir. İyice azmış olan hormonlar vücut dengesini biraz daha sarsacak, uykusuzluk sorunu, rahat uyuyamama, sık sık kabus görme, bebeğinizin çok hareketli olması gibi nedenlerden dolayı uykunuz sürekli bölünecektir. Uykunuzun sürekli bölünmesi de aslında uzun bir süre uyumuş dahi olsanız uykunuzu alamamanız anlamına gelecektir. Hamilelikte uykusuzluk sorunu, özellikle son aylarda sizi çok yorsa da psikolojinizin bozulmasına engel olun. Son aylar elbetteki ilk aylara göre daha yorucu geçecektir çünkü. Hormonların bu kadar tavan yaptığı uykusuzluğu büyük bir olarak görmeyin.

Bazı doktorlar uyku hapları tavsiye edebilirler, sakın ha böyle hele hele bu dönemde böyle ilaçlara başvurmayınız. Bu ilaçlar bebeğinize ve size kalıcı hasarlar vermekle kalmaz aynı zamanda hormon düzeninizi daha da alt üst edebilir. Bu ilaçlar ancak çok zor durumda, doktor kontrolünde, doktor tavsiyesiyle alınabilir. Doktorunuz bebeği de düşünerek düşük miligram hapları tavsiye ederek olası olumsuzlukları ortadan kaldırır.

Bu sorunu çözmek için en ideal yollar bitkisel yollarla elde edilmiş çaylar tüketmek, ya da uyku kaçıran kafeinli içeceklerden kaçınmak, uyku getiren ayran, yoğurt tüketmektir. Bitkisel çay tüketimi de doktor kontrolünde yapılmalı, çevreden alınan duyumlara göre hareket edilmemelidir.