Dukan Diyeti 1. Evre

 • 1 Star
  Loading...

dukan diyeti 1. evre

1.Atak Evresi ( Protein Evresi )

Atak evresi ya da protein evresine vücudu şaşırtma evresi de denilebilir. Böyle dememizin sebebi evre boyunca sadece protein yenilerek vücudun çalışma mekanizmasının şaşırtılmasını ve karbonhidratların bir an önce yakılmasını sağlamaktır. Böyle bir şaşırtmaya neden gerek olduğu ise tamamen yakma sırası ile alakalıdır. Sadece protein yemek ne denli sağlıklıdır sorusu sizin de aklınıza gelmiştir. Tabi ki atasözünün de dediği gibi her şeyin fazlası zarar azı karar. Protein yemekten kaynaklı bir sürü hastalık bulunmaktadır. Bu yüzden bunun dozajı iyi ayarlanmalı, belli sürenin üstüne çıkılmamalıdır. Bu süre atak evresinde 7 günü geçmemelidir. Fazla kilo vermek amacıyla 7 günü geçen atak evresi vücut için geçici ya da kalıcı sorunlara yol açabilir. Atak evresinin süresi genelde 3 ila 5 gün arasında tavsiye edilir, bu yüzden hırs yapıp, gaza gelip ekstradan atak evresini uzatmaktan kaçınılmalıdır.

dukan diyeti nasıl yapılır

Pekala atak evresinin süresine nasıl karar vermeliyiz. Öncelikle aşırı kilo sorunu çeken insanlar için yani 30 dan fazla kilo vermek isteyen insanlar 7 gün atak evresi uygulayabilirler. 20-30 kilo vermek isteyenler 5 ya da 6 gün, daha altı kilo vermek isteyenler vücut dirençlerini kırmadan en az 3 gün olarak atak evresini uygulayabilirler. 3 günden az uygulanan atak evresi hiçbir anlam taşamaz. Dukan diyeti atak evresi en az üç gün süreyle uygulanmalı ve kesinlikle atak evresi yarıda bırakılmamalıdır.

Atak evresinin uygulanması, öğünleri, sporu

Atak evresinde protein yemenin sınırı yoktur. İstediğiniz saatte istediğiniz kadar protein yiyebilirsiniz. İlla sabah öğlen akşam diye 3 öğün sınırı yoktur. Yalnız bu öğünlerde yemek doğru olandır, aralarda da istediğiniz kadar protein alabilirsiniz. İdeal olan tabi her zaman düzenli olarak 3 öğün dışında yemek yenmemesi olsa da, dukan zaten kilo kaybından emin olduğu için, dukan diyeti yapanlara böyle bir inisiyatif de sunmuştur.

Protein olarak düşündüğünüz hiçbir şeyin içinde %100 protein yoktur. Bunu söylemeyi unutmayalım yoksa herkes sadece yumurtanın beyazıyla idare etmeye çalışacaktır. En yüksek protein oranı yumurtanın beyazında bulunur. Yumurtayı atak evresinin her öğününde haşlanmış ya da rafadan şeklinde tüketebilirsiniz. Balıkta, ette, peynirde, tavukta protein oranı yüksektir tabi ama yağ da içerirler. Bu yüzden bu evrede tavuğu, eti, balığı yağsız olarak , peyniri, yoğurdu, sütü light olarak tüketmek gerekir. Bunlar da az da olsa yağ oranı içerirler fakat sıkıntı yaratacak seviyede değil. Zaten yağsız ya da karbonhidratsız saf protein bulmak da kullanmak da oldukça zordur.

Atak evresi bu evrenin en hızlı kilo verdiren evresidir.  Kilo boy endeksine göre hesap yaparsınız fazla kilolarınızın % 20- %30 civarını bu evrede vermek mümkündür. Yani 10 kilo vermek isteyen birinin bu evrede 2-3 kilo vermesi mümkündür. Böylece diyet yapan kişi hem diyete motive olmuş olur hem de vücudu kilo verme olayına alışmış olur. Kişinin diyete adapte olması için en önemli aşama olan atak evresinde neler yenilebilir bundan bahsedelim biraz da.

dukan diyeti atak

 • Balık ( Fırında, mangalda yaÄŸsız olarak piÅŸirilmelidir.)
 • Tavuk( Fırında, mangalda yaÄŸsız olarak piÅŸirilmelidir.)
 • Et ( Fırında, mangalda yaÄŸsız olarak piÅŸirilmelidir.)
 • Light peynir
 • Light yoÄŸurt
 • Light ton balığı ( yağı süzülmüş )
 • Yumurta ( haÅŸlanmış, rafadan )
 • Bol su ve light süt
 • Günde iki kaşık yulaf kepeÄŸi
 • Barbunya
 • Bakla
 • Badem

Bunlara ek bu yiyecekle yapılan yemeklerde yağsız olarak yenilebilir.

Dukan Diyetinde Spor

dukan diyeti spor

Şunu unutmamak gerekir ki atak evresinin olmazsa olmazı spordur. Günde en az yirmi dakika spor yapmak gerekmektedir. Bu sporun 15 dakikasını yürüyüş ya da koşu şeklinde yapmak gerekir. Geriye kalan 5 dakikasında ise doğru olan kilonun yoğun olduğu bölgeye çalışmaktır. Spor yapmadan Dukan diyeti yapmayı düşünüyorsanız bu diyeti yapmaktan vazgeçin. Spor yapmadığınız taktirde proteinler vücudunuza ciddi zararlar verebilir. Atak evresi kaç gün sürerse sürsün, zaten kolay kolay 1 haftayı geçmez, her gün spor yapın sayın okurlarımız.

Dukan diyetiyle zayıflamanın ilk aşamasını tamamladınız, artık sırasıyla dukan diyeti evreleri olan seyir evresi, güçlendirme evresi ve koruma evresini takip ederek fazla kilolarınızdan sağlıklı bir şekilde kurtulmaya devam edin.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.