Dukan Diyeti 2. Evre

  • 1 Star
    Loading...

 

dukan diyeti 2. evre

Seyir Evresi (Sebze+ Protein Evresi)

Dukan diyetinin ikinci aşaması olan seyir evresine bazı fazlalıklarımızdan arınmış olarak giriyoruz. Dukan evrelerinden atak evresinde (1.evre) verdiğimiz kilolar kadar kilo vereceğiz yine ama biraz daha yavaş ve daha sağlıklı bir şekilde. Sebze ve protein evresi olarak da adlandırılan bu aşamada protein diyeti devam etmektedir fakat sebzenin de önü açılmaktadır.  Bu sürecin önemi proteini sebzeyle destekleyerek vücudun proteinden zarar görmesini engellemektir. Seyir evresi ne kadar sürmelidir? Atak evresinde verilen kilolar kadar hafta bu evre sürdürülmelidir. Örneğin; atak evresinde 3 kilo verdiyseniz bu diyeti 3 hafta uygulamanız gerekmektedir. Seyir evresinin yani genel mantığı vücudu sonraki evrelere ve normal hayata sizi hazırlamaktır sebze desteğiyle.

dukan-diyeti-seyir-evresi

Seyir evresinin uygulanışı iki şekilde olabilir. Öncelikle 5 gün sebze+protein, 5 gün sadece protein olarak uygulayabilirsiniz. Ya da 1 gün sebze + protein 1 gün sadece protein olarak uygulanabilir. Yani 5+5 ya da 1+1 şeklinde uygulamak doğru olandır. Hangisini yapmak daha iyidir diye de bir soru aklınızda belirebilir. Seyir evresinde 5+5 lik sistem size daha çok yoracak olmasına rağmen daha çok kilo verdirir. 1+1 lik ise daha az yorulmanıza ve 5+5 ‘e göre daha az kilo vermenize sebep olacaktır. Dukan diyeti yapanlar genelde 1+1 uyguladıklarını, seyir evresinin çok rahat atlattıklarını dile getirirler. Dukan diyeti evrelerinin zaten en zor bölümünün ilk evre olan atak evresi olduğu düşünülünce, atak evresi gibi sizi ve vücudunuzu yoracak 5+5 ten ziyade biz de 1+1 i tavsiye ediyoruz. Sağlıklı olanı sorarsanız ise 1+1 in her zaman için daha sağlıklı olduğu söylenebilir. Atak evresi gibi yorucu geçmesin isteyen dukancılar zaten genelde 1 gün sebze ve protein, 1 gün protein yönünde seçim yapıyorlar.

Seyir evresinde hangi sebzeleri, hangi yemekleri, nasıl tüketmek gerekir?

dukan-diyeti-yemekleri

  • YaÄŸ kullanmadan yapılan sebze ve protein yemekleri
  • Domates ,salatalık gibi ulu sebzeler öncelikli tavsiye edilir.
  • Brokoli, karnıbahar gibi haÅŸlanabilen sebzeler ( salatası yoÄŸurtlu olarak güzel olur . )
  • Marul, maydanoz, turp, roka, taze soÄŸan, kuru soÄŸan, biber gibi salata yeÅŸillikleri
  • Protein olarak atak evresinde bahsedilen her ÅŸey yenilebilir.

Dukan Diyetinde Spor

Seyir evresinde spor olarak atak evresindeki spor kadar ağır olmasa da her gün spor yapmak gerekmektedir. Seyir evresinde kiloyu az verdiğiniz bölgeleri çalıştıracak şekilde spor yapmak doğru olandır. Unutmayın dukanla incelme sporsuz çok yavaş ve dengesiz olacaktır.

dukan-diyeti-spor

Eğer seyir evresini 5+5 uygulama kararı aldıysanız spor çok daha fazla önem kazanıyor. Çünkü 5 gün üst üste (hele hele bir de atak evresi sonrası) protein alımı vücudunuzda olumsuz etkiler meydana getirebilir. Bunun meydana gelmemesi için ciddi sporlar yapılmalı ve proteinin de vücutta yanması sağlanmalıdır. Aksi taktirde başta karaciğer olmak üzere mide ve kas sıkıntıları yaşayabilirsiniz. Dukan diyeti sporsuz olursa sağlıklı bir diyet olmaz.

Artık fazla kilolarınızın çoğundan kurtulmuş bir dukanlısınız ve vücudunuzu güçlendirecek güçlendirme evresi ve kilonuzu hayat boyu koruyacak koruma evresiyle, zayıflama konusunda bir daha hayatınızda bir endişe olmayacak.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.