Dukan Diyeti 3. Evre

  • 1 Star
    Loading...

dukan diyeti 3. evre

Güçlendirme Evresi

Atak evresi, seyir evresi derken artık vücutlar diyetin etkisiyle yoruldu. Adı üstünde güçlendirme evresinde yorulan vücut güçlendirilmeye başlar ve koruma evresine kadar kilo verilmeye devam edilir. Ama atak evresi ya da seyir evresindekiler kadar kilo verilmesi mümkün değildir. Bu evrede dukan diyeti ile neler yapıyoruz ve neler yapmıyoruz biraz bunlardan bahsedelim.

Güçlendirme evresinin süresine ise şu şekilde karar veriyoruz. Atak evresi ve seyir evresinde toplamda verdiğimiz kiloyu 10 ile çarpıyoruz ve o kadar gün güçlendirme evresinin süresidir. Yani 10 kilo verdiysek 10×10 = 100 gün güçlendirme evresinin süresidir. Bu örnek üzerinden gidelim. Güçlendirme evresini 50 gün+ 50 gün olarak ikiye bölmemiz mümkündür. Çünkü eskiden olan yemekleri vücuda geri kazandırma aşamasıdır güçlendirme evresi. Güçlendirme evresinde adı gibi vücudunuz kilo almadan güçlenecek ve kilo almayan bir yapıya kavuşacaktır. Dukan diyetinde verilen kiloların geri alınmaması adına güçlendirme evresi en önemli ve en kritik evrelerdendir.

dukan diyeti 3. evre

Güçlendirme evresi boyunca haftada bir gün atak günü yani protein günü zorunludur. Bunu istediğiniz bir gün yapabilir ve bu güne protein pazartesisi adı verebilirsiniz. Geriye kalan günlerde yiyeceğiniz yemekler çok yağlı olmamak şartıyla yenilebilir. Güçlendirme evresinin ilk bölümünde haftada 1 öğün, ikinci bölümünde haftada iki öğün ödül yemekleri bulunmaktadır. Ödül öğününü şu şekilde tanımlayabiliriz. Yenilmesi yasak olan yemekleri yiyebilirsiniz. (Patates, pizza, makarna v.b.) Ama unutulmamalıdır ki bu ödül günü değil ödül öğünüdür. Bu öğün sizi diyet sonrasına hazırlamaya yönelik bir çalışmadır aslında. Yani diyet sonrası için vücudunuz protein ve sebze dışındaki yiyeceklere de yavaş yavaş alışmaya başlayacaktır.

dukan ödül yemeği

Güçlendirme evresinin iki aşamalı oluşunun sebebi vücuda ani yüklenme yapılmadan önce ilk bölümünde yemeklere vücudu alıştırmak sonrasında ikinci bölümde vücudu yemeklerin tamamına alıştırarak, sağlıklı beslenmeyi vücuda geri kazandırmaktır.

Dukan Diyetinde Spor

dukan diyetinde spor

Güçlendirme evresinde spor atak ve seyir evrelerinde olduğu gibi sık yapılmasa da haftada en az 3 gün (özellikle protein gününü de içeren) spor yapılması ihmal edilmemelidir. Unutmayın dukanla incelme sporsuz çok yavaş ve dengesiz olacaktır.

Güçlendirme evresinde atak ve seyirde olduğu gibi çok sık ve çok ağır sporlar yapmanıza gerek yoktur. Bunun nedeni ise protein ağırlıklı yiyeceklerin bu aşamada çok fazla olmamasıdır. Ama yine de sporu ihmal etmemek hem kilonuzu korumanızı, hem de sağlıklı bir hayat yaşamanızı sağlayacağı için doğru olan spor yapmaktır.

Artık fazla kilolarınızın tamamından kurtulmuş bir dukanlısınız ve kilonuzu hayat boyu koruyacak Dukan Diyeti Evreleri son evresi olan koruma evresiyle, zayıflama konusunda bir daha hayatınızda bir endişe olmayacak.