Dukan Diyeti 4. Evre

  • 1 Star
    Loading...

dukan diyeti 4. evre

Koruma Evresi

Dukan evreleri (atak evresi, seyir evresi ve güçlendirme evresi) diye adlandırılan ilk 3 evreyi yani zayıflama aşamalarını bitirmiş birisiniz ve artık sıra en kolay aşama olan koruma evresine geldi. Dukan Diyeti evreleri son evresi olan koruma evresi adından da anlaşılacağı üzere kiloları kaybedilen vücudun korunması üzerine kurulmuş bir evredir. Koruma evresi 3 aylık, 5 aylık bir dukan evresi değildir, koruma evresi ömür boyu uygulayacağınız bir hayat standartıdır. Bu evrede ve bundan sonra hayat boyunca kısa mesafelerde otobüse binmeyi, asansöre binmeyi unutun. Spor yapmak hayatınızın bir parçası haline gelmeli yani.

Dukan Diyeti Koruma Evresi

Haftanın bir gününü  protein günü olarak ilan edebilirsiniz örneğin: protein pazartesisi. Protein gününü ihmal etmeden hayat boyu uygulamanız gerekmektedir. Bu gün vücudunuzun haftada bir gün şaşırmasına ve kilolarınızı korumanıza yardımcı  olacaktır. Yani aslında atak evresinde yaptığınız vücudu şaşırtma işlemini haftada bir uygulayarak formda kalmış olacaksınız.

dukan diyeti

Aşırıya kaçmamak kaydıyla her türlü yemeği yiyebilir, hayatınız boyunca kilonuzu koruyabilirsiniz. Artık zayıf bir insansınız ve bu sürecin ne kadar zor bir süreç olduğunu hatırlayıp kilo almamaya dikkat edin. Hayatınız boyunca spor yapmaya çalışın, sadece kilo vermek için değil, sporun sağlık açısından önemini unutmayın. Unutmayın dukanla incelme sporsuz çok yavaş ve dengesiz olacaktır. Hatta sporsuz dukan için, sağlıksız dukan de diyebilirsiniz. Spor için yürüyüş, koşu, aerobik, mekik gibi sizi çok yormayacak, yağ oluşabilecek yerlerinizi çalıştıracak sporlar yapabilirsiniz.

dukan diyeti spor

Dukan Diyetinin de diğer diyetlerde olduğu gibi bazı olası zararları olabilir (özellikle spor yapılmazsa ve proteinin seviyesinde aşırıya kaçılırsa) bu zararları Dukan Diyeti Olası Zararları adlı makalemizde bulabilirsiniz.