şişli vip bayan

Dukan Diyeti Olası Zararları

  • 1 Star
    Loading...

fazla-proteinin-zararları

Dukan diyeti evreleri olan atak evresi, seyir evresi, güçlendirme evresi ve koruma evresini başarıyla tamamlayanlar ve zayıflama derdinden kurtulanlar dikkat, dukan diyeti gibi sağlıklı bir diyetin bile zaman zaman zararları olabiliyor.  Öncelikle atak evresinde ve sonradan uyguladığınız protein günlerinde kabızlık en başta görülecek sıkıntılardan biridir. Bunu önlemek için (bol sıvı tüketimi tabi ki öncelikle bol su) şarttır. Yine sadece protein aldığınız günlerinde şeker ihtiyacından dolayı ufak tefek baş dönmeleri meydana gelebilir. Bu  durumda ise yarım bardak şekerli çay, kahve ya da küçük bir çikolata yemenin bir zararı olmaz.

Ayrıca proteinin fazla alınmasından kaynaklanan gut hastalığı, disprotidemi gibi hastalıkların meydana gelmesine sebep olabilir. Gut hastalığının daha çok denizcilerde bol balık yani protein yemekten olduğunu biliyoruz. Disprotidemi ise fazla protein alınmasından kaynaklı olarak vücuttaki suyun azalmasına ve böylece  bir sürü hastalığın ortaya çıkmasına sebep olur.

dukan diyeti

Protein kaynaklı hastalıklardan korunmak için en doğru yol sporla dukan diyetini desteklemektir. Dukan diyetini zaten sporsuz uygulamak bir çok hastalığa davetiye çıkarmak demektir. Spor yaptığınızda proteini kasa çevirerek ya da yakarak hem bu hastalıkları engellemiş olursunuz hem de kilo verirken dengeli kilo vermiş olursunuz. Yani sporla zayıflarsanız vücudunuzda çatlaklar, sarkmalar, buruşmalar meydana gelmemiş olur.

Bu hastalıkları ve sağlığımızı düşünürsek her diyette olduğu gibi dukan diyetinde de doktor kontrolü arada bir yapılmalı, ihmal edilmemelidir. Diyetler ne olursa olsun hayatımızın bir parçası değillerdir ve uzman görüşü her zaman için faydalı olacaktır.

Unutmayalım ki sağlığımız diyetten çok daha önemlidir.