Dukan Usulü Fırında Tavuk

  • 1 Star
    Loading...

Fırında tavuk elbette defalarca kez yapmışsınızdır. Ama bu sefer dukan diyetinde rahatça tüketebileceğiniz bir fırında tavuk tarifi vereceğiz sizlere. Şimdi gelelim tarifin detaylarına, malzemelerine.

1 adet dövülmüş tavuk göğüs eti

2 adet yumurta

İsteğe bağlı 1 çay kaşığı pul biber

İsteğe bağlı 1 çay kaşığı kekik

Tuz ve karabiber

100 gram kadar kaşar peyniri (Yağsız bulabilirseniz mükemmel :D)

Yarım çay bardağı yağsız süt

dukan diyeti tavuk

Şimdi gelelim bu malzemeleri harmanlamaya. Öncelikle aldığınız tavuk göğüslerini dövdürmeniz ya da dövmeniz gerekiyor. İyice inceldikten sonra tepsiye bir yağlı kağıdın üzerine yatırıyoruz. Ardından yumurtanın hem sarısını hem beyazını bir kaba koyuyoruz üzerine karabiber, tuz ve istediğimiz diğer baharatları atıyoruz. Yarım çay bardağı sütü de ilave ettikten sonra mikser yardımıyla ya da bir çatalla iyice karıştırıyoruz. Karıştırdığımız sosu tavukların üzerine arkalı önlü bir fırça ya da el yardımıyla sürüyoruz. Ardından daha önceden 200 derecede en az 10 dakika ısıttığımız fırına veriyoruz tepsiyi. Tavuk pişerken kaşarımızı rendeliyoruz. Tavuklar 15-20 dakika kadar piştikten sonra kaşarları tepsiyi çıkarıp tavukların üstüne güzelce yayıyoruz ve ardından on dakika kadar daha fırına veriyoruz. Tavukğun kıtır kıtır olmasını istemeyenler için söylüyorum kaşarlardan önce isterseniz 1 çay kaşığı zeytinyağını sürebilirsiniz tavuğun üstüne. Mükemmel fırında tavuk hazır afiyetle tüketebilirsiniz.  Bu tarifi dukan diyeti atak evresi ve seyir evresinin protein günleri hariç her zaman tüketebilirsiniz.

dukan diyeti tavuk tarifleri

Dukan Diyeti Atak Evresi ve Protein Günleri Versiyonu

Bu tarifi atak evresi ve protein günlerinde de tüketmek istiyorsanız baharatları çıkarmanız yeterli. Geriye kalan malzemeleri kullanarak da aynı fırında tavuk tarifi ile öğünlerinizi renklendirebilirsiniz.