Dukan Usulü Palamut

  • 1 Star
    Loading...

Balık seven var, sevmeyen var. Güçlü omega 3 yapısı ile sofralarda en kötü ihtimalle haftada iki gün bulunması gereken balık, artık her mevsim bulunabiliyor. Dondurulmuş balık tavsiye etmesek de yazın kısır geçen dönemde başka çareniz yok diye düşünüyorum. Palamut normalde her sene dengesiz fiyatlara sahiptir çünkü bir sene oldukça verimli, bir sene verimsizdir. Dolayısıyla fiyatında da buna bağlı olarak oynamalar olur. Ucuz buldukça alıp alıp atın dondurucuya. 

dukan diyeti yemekleri
Şimdi gelelim palamut yapmaya. Palamutları boyuna ortadan ikiye de bölebilirsiniz, dilim dilim de doğrayabilirsiniz. Kılçıklarını ayıkladıktan sonra (tabi bu da size kalmış) bir kenara koyup sosumuza başlıyoruz. Sos dediğimiz uçuk bir şey değil sonuçta diyet yapıyoruz. Bir tatlı kaşığı kadar zeytinyağının üstüne 3 adet dövülmüş sarımsağı koyuyoruz. Biraz karıştırdıktan sonra balıklara fırça yardımıyla sürüyoruz. Az gelebilir fakat yağı idareli kullanın. Sonra atıyoruz ısınmış tavaya balıkları. Çevirerek bir süre pişirdikten sonra balığınız hazır afiyet olsun. Bol yeşillikle ikram edebilir ya da tüketebilirsiniz. Balık tüketimi hem çocuklar hem yetişkinler için oldukça önemlidir, diyet için değil her zaman balık tüketiniz.

dukan diyeti balık

Atak Evresi için Palamut Tarifi
Bu tarif sarımsak ve yağ içerdiğinden dukan diyeti atak evresinde ve sadece protein alacağınız günlerde tüketilmesi uygun değildir. Atak evresine uygun olması için ise sarımsak kullanmayın ve zeytinyağı değil tereyağını eritip balıklara sürün ve fırında yağlı kağıtla pişirin. Ayrıca yanında yeşillik de tüketmemeniz gerekmektedir.

Şimdiden afiyet olsun sayın okurlar.