• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Dukan Usulü Patlıcan Kebabı

  • 1 Star
    Loading...

Kebapsız diyet yapamayanlar, patlıcan düşkünleri sizlere gelsin bu dukan diyeti tarifimiz. Dukan diyeti bildiğiniz gibi oldukça rahat kilo verdiren, sağlıklı ve hayat boyu bir diyettir. Bu diyetin atak evresi, seyir evresinin yarısı ve sonrasında haftada bir günü sadece protein alımı ile geçer. Seyir evresinin geriye kalan günleri sebze ve proteinle geçer. Geriye kalan evreler ise oldukça rahattır.

dukan diyeti yemekleri

Dukan usulü patlıcan kebap tarifimize gelelim. Patlıcanlara bir parmak boyunda dilimler halinde kesin. Kasaptan alacağınız bir kilo kuzu ve dana kıyma karışımını içine iki adet yumurta, kimyon, nane, kekik, az pul biber, tuz ve karabiber koyarak yoğurun. Patlıcanın eninde olacak şekilde köfteler yapın. Daha sonra köfteleri ve patlıcanları bir fırça yardımıyla zeytinyağına bulayın. Zeytinyağını az olacak şekilde sürmelisiniz unutmayın. Sonra bir şişe bir patlıcan bir köfte olacak şekilde kebabı diziyoruz. Önceden yaklaşık 10 dakika 200 derecede ısıtılmış fırına tabanına yağlı kağıt sererek şişleri dizip koyuyoruz. Fırınımızı alttan üstten yakma moduna alıyoruz ve  180 dereceye alıp en az yarım saat pişiriyoruz. Pişme oranının ne kadar fazla ya da eksik olacağı size kalmış. Ayrıca fırında yapacağınız bu kebabın yanına sebzeler de koyabilirsiniz. Domatesleri, biberleri ve soğanları ortadan ikiye bölüp, sarımsakları diş diş kebabın yanına koyabilirsiniz. Sarımsak hızlı pişeceğinden kebabı fırına verdikten on beş dakika sonra atınız.

dukan tarifleri

Dukan usulü patlıcan kebabını seyir evresinin sebzeli günlerinde, diğer evrelerin ise sadece protein içermeyen günleri hariç her gününde bu mükemmel kebabı rahatlıkla tüketebilirsiniz. Sonuçta bu kebabın içeriğinde olan sebze ve proteinden başka bir şey değil.