Dukan Usulü Quark Peyniri

  • 1 Star
    Loading...

Dukan diyetinin mantığını anlayan, hem zayıflamaya hem de sağlıklı olmaya yaradığını bilen herkes zaten diyete başlıyor. Diyetin mantığı proteinli yapılara ve vücudun besinleri yakma sırasına dayandığından, yağsız, proteini bol olan ürünler bulmakta oldukça zorluklar çekilmektedir. Genelde insanlara dukan diyetinde yağsız, tuzsuz lor peyniri tavsiye edilir, lor peyniri de lezzet bakımından oldukça zayıf olduğundan peynir severler dukan diyeti yapmakta zorlanmaktadırlar. Şimdi sizlerle sırf bu tabuyu yıkmak ve hem lezzetli hem de yağsız peynir yapmak için kolları sıvıyoruz. Gelelim dukan diyeti tarifi ile evde Quark peyniri imal etmeye.

dukan yemekleri
Bir litre light kefir
Dört-Beş damla peynir mayası

Dukan diyeti yemekleri
Kefirin içine mayayı ekleyip bir fırın kabına koyalım ve 100-110 derecede en az 15 dakika ısıtılmış fırına verelim. Aynı sıcaklık derecesinde en az iki saat bekletelim. Buradaki maksat maya yapan bakterilerin işlemlerini tamamlamasıdır. Süre tamamlandıktan sonra fırının ısısını kapatın ve kabı soğuyana kadar çıkarmayın. Kabı çıkardığınızda kefirin altında yeşil bir su olması gerekir, bu doğru yolda olduğunuzun işaretidir. Sonrasında süzün ve sıvıdan arındıktan sonra buzdolabında en az 3 saat soğuduktan sonra Dukan usulü Quark peyniriniz hazır.

Dukan diyeti tarifleri

Bu peyniri Dukan Diyeti Evrelerinin tamamında tüketebilirsiniz çünkü bu peynirin hem yağ oranı çok düşük, hem de lezzetli. Peynir severlerin acılarına böylece son vermiş olacağız. Gerçi dukan diyeti çok gaddar bir diyet değildir, light peynirleri atak dönemi hariç tüketmenize izin verir. Quark peyniri çok taze olduğu için bozulması da hızlı olabileceğinden en fazla 4 gün içinde tüketiniz ve sürekli buzdolabında muhafaza ediniz. Bundan sonraki tariflerimizde de quark peynirinden yararlanacağımız tarifler olacak.