Dukan Usulü Tavuklu Salata

  • 1 Star
    Loading...

Dukan diyeti ilk evresi olan atak evresinde proteine dayanır. Sonrasında ise seyir evresinde sebze ve protein bir aradadır. Son iki evresi olan güçlendirme ve koruma evreleri ise ilk iki evreye göre daha esnektir. Dukan usulü tavuklu salatayı atak evresi hariç dukan diyetinin her evresinde yiyebilirsiniz. Bakalım nasılmış tavuklu salata tarifi:
tavuklu-salata 1 ya da 2 parça tavuk göğüs eti
Tercihe göre salatada olması istenen sebzeler (domates, salatalık, marul, havuç, turp, mısır, soğan, biber, roka, maydanoz, yeşil nane vb.)
Bir tutam baharat (tuz, nane, kekik vb.)
Çok az tuz
Tavukları küçük küçük doğrayıp yağlı kağıtla beraber fırına veriyoruz. Herhangi bir yağ ilavesi yapmıyoruz. Pişirdikten sonra bir kaba az tavuk koyup üzerine salatada istediğiniz sebzeleri ve yeşillikleri atıyoruz. Marul, maydanoz, havuç, domates, az salatalık, az soğan, az mısır ile güzel bir salata keyfi yaşayabilirsiniz.dukan-diyeti Bu sadece dukan diyetine has bir salata olarak düşünülmemelidir. Her türlü diyet menüsünde kullanılabilir.
Dukan diyetinin seyir evresi genelde 1 gün protein, 1 gün sebze ve protein olarak tercih edilir. Seyir evresinin sebze ve protein günlerine oldukça uyum gösteren dukan usulü tavuklu salata ile seyir evresini hem lezzetli, hem doyurucu geçirmiş olursunuz. Tavuk göğsü tercih edilmesinin sebebi ise yağ oranının sıfıra yakın olmasıdır. Tavuğun yağlı yerlerini tercih etmeyin. Salataya limon ve sirke sıkabilirsiniz ama kesinlikle yağ kullanmayınız.