Dünya Sağlık Örgütleri Kanser Hakkında Uyarıyor!!!

  • 1 Star
    Loading...

Dünya sağlık örgütü (DSÖ), 2018’de kanser sebebi ile 9.6 milyon kişinin hayatını kaybedeceği ve küresel kanserlere de 18.1 milyon yeni vakanın ekleneceğini duyurdu.

Bu yıl 18.1 milyon kişiye kanser tanısı konulacak

Raporlara göre bu sene kanser vakalarına tahmini 18.1 milyon yenisi ekleneceği ve 9.6 milyon insanın kanserden öleceği bilgilerini verdi. Genel olarak her 8 erkekten biri ve her 11 kadından birinin kanserden hayatını kaybedeceği uyarısında bulundu. Dünyada şu son 5 yılda 43.8 milyon kişinin kanser olduğunu belirtti.

Raporlarda, kanserin fazla olmasındaki en önemli etkenler ise dünya nüfus yoğunluğunun artması, yaşlılık ve diğer ekonomik ve sosyal faktörler olarak gösterildi. Dünyadaki kanser vakalarının %23.4’ünün ve ölüm oranlarının %20.3’ünün Avrupa’da, en çok kanser ölümlerinin ise %60 ile Asya kıtasında yaşandığı bilgisine yer verildi. Raporlarda, Avrupa kıtasının dünya nüfusunun %9’unu oluşturması dikkat çekti.

Küresel nüfusun %13,3’ünü oluşturan Amerika kıtasında ise kanser vakalarının %21, ölümlerinin de %14,4 olduğu aktarıldı. Yayınlanan raporlarda, kanser vakalarının içerisinde akciğer kanserinin en ölümcül olduğu, bunu kadınlarda göğüs ve kolorektal kanserinin izlediği belirtilmiştir.

Raporlarda, ayrıca tütün tüketiminin önlenmesine yönelik kampanyaların, taramaların ve insan papilloma virüsü aşılaması gibi tedbirlerin kanser vakalarının azalmasına yardımcı olacağı vurgulandı. Uluslararası Dünya Kanser Araştırmaları Ajansı’nın 185 ülkeden elde ettiği verilerden hazırlanan raporlarda, her 5 erkekten biri ve her 6 kadından birinin yaşamı boyunca kansere yakalanacağı belirtildi.