Dünya Sağlık Örgütleri Kanser Hakkında Uyarıyor!!!

  • 1 Star
    Loading...

Dünya saÄŸlık örgütü (DSÖ), 2018’de kanser sebebi ile 9.6 milyon kiÅŸinin hayatını kaybedeceÄŸi ve küresel kanserlere de 18.1 milyon yeni vakanın ekleneceÄŸini duyurdu.

Bu yıl 18.1 milyon kişiye kanser tanısı konulacak

Raporlara göre bu sene kanser vakalarına tahmini 18.1 milyon yenisi ekleneceği ve 9.6 milyon insanın kanserden öleceği bilgilerini verdi. Genel olarak her 8 erkekten biri ve her 11 kadından birinin kanserden hayatını kaybedeceği uyarısında bulundu. Dünyada şu son 5 yılda 43.8 milyon kişinin kanser olduğunu belirtti.

Raporlarda, kanserin fazla olmasındaki en önemli etkenler ise dünya nüfus yoÄŸunluÄŸunun artması, yaÅŸlılık ve diÄŸer ekonomik ve sosyal faktörler olarak gösterildi. Dünyadaki kanser vakalarının %23.4’ünün ve ölüm oranlarının %20.3’ünün Avrupa’da, en çok kanser ölümlerinin ise %60 ile Asya kıtasında yaÅŸandığı bilgisine yer verildi. Raporlarda, Avrupa kıtasının dünya nüfusunun %9’unu oluÅŸturması dikkat çekti.

Küresel nüfusun %13,3’ünü oluÅŸturan Amerika kıtasında ise kanser vakalarının %21, ölümlerinin de %14,4 olduÄŸu aktarıldı. Yayınlanan raporlarda, kanser vakalarının içerisinde akciÄŸer kanserinin en ölümcül olduÄŸu, bunu kadınlarda göğüs ve kolorektal kanserinin izlediÄŸi belirtilmiÅŸtir.

Raporlarda, ayrıca tütün tüketiminin önlenmesine yönelik kampanyaların, taramaların ve insan papilloma virüsü aşılaması gibi tedbirlerin kanser vakalarının azalmasına yardımcı olacağı vurgulandı. Uluslararası Dünya Kanser AraÅŸtırmaları Ajansı’nın 185 ülkeden elde ettiÄŸi verilerden hazırlanan raporlarda, her 5 erkekten biri ve her 6 kadından birinin yaÅŸamı boyunca kansere yakalanacağı belirtildi.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.