Düşük Glisemik İndeksli Meyveler Nelerdir?

  • 1 Star
    Loading...

Düşük glisemik indeksli gıdalardan bahsetmenin artık zamanı geldi de geçiyor bile. Kiraz, erik ve türleri, greyfurt gibi meyvelerin glisemik indeksi 20 ila 30 arasında yer alırken, çilek, böğürtlen, karadut, elma, armut gibi meyvelerin 40 ila 50 arasında yer almaktadır. Üzümün ve kayısının da taze kurumamış halleri 50 ila 60 arasında yer alır. Meyve tüketimi kilo vermede çok önemlidir çünkü şeker ihtiyacınızı yapay şekerlerle değil, doğal şekerlerle karşılamış olacaksınız.

Bu meyveleri diyet yapmasanız da kahvaltıda, öğle yemeğinde, akşam yemeğinde tüketebilirsiniz, aşırı acıktığınız zamanlarda çok az miktarda olmak üzere alabilirsiniz. Düşük glisemik indeksli meyveleri tüketmeniz hem kilo vermenizi, hem de gelecekteki şeker, kan ve damar hastalıkları, kalp hastalıkları gibi tehlikeli hastalıklardan korunmanıza yardımcı olacaktır.

Sulu meyveler hem detoks etkisi yaratır, hem de sıvıları sayesinde depolanmış yağların parçalanmasına yardımcı olur ve böyle kilo vermeye yardımcı olur.

Ayrıca meyveler A, B, C gibi vitaminlerini, bir çok minerali bünyesinde bulundurduklarından hastalıklarla mücadele konusunda da oldukça başarılı gıdalardır.