Düşük Glisemik İndeksli Sebzeler Nelerdir?

  • 1 Star
    Loading...

 

Diyetlerin baş tacı olan sebzeler, genellikle dukan diyeti, karatay diyeti gibi diyetlerde proteinle beraber tüketilmek üzere ön sıralarda yerlerini alırlar. Sebzeler içerdikleri su oranıyla da insan vücuduna oldukça faydalıdırlar. Zayıflamak isteyen kişiler çiğ ya da haşlanmış olarak bol bol sebze tüketmelidir.

Şimdi gelelim sebzelerin glisemik indeks oranlarına. Çiğ sebzelerin glisemik indeksi oranları, pişmiş hallerine göre daha düşüktür, misal havucun çiğ halinin glisemik indeksi 30-40 arasındayken pişirildikten sonra bu değer 60-70 aralığına kadar çıkmaktadır. Bu yüzden naçizane tavsiyemiz sebzeleri yemek olarak değil, çiğ olarak tüketmeniz yönündedir.

sebzelerLahana, biber,salatalık, kuru soğan, kereviz, karnabahar, domates, marul, brokoli, enginar, patlıcan, kabağın karbonhidrat miktarları oldukça düşüktür ve glisemik indeksi oranı sıfırdır. Taze fasulye, havuç gibi sebzeler de 30-50 arası glisemik indeks oranına sahiptir.

Sebzeler genel olarak zaten zayıflatma konusunda usta gıdalardır. Bazıları sulu yapısıyla, bazıları da lifli yapısıyla kilo vermeye yardımcı olurlar. Ayrıca sebzelerin çoğu detoks etkisine sahiptir. Bir kaç güm üst üste çiğ sebze ile beslenmeniz durumunda vücutta önceden kalan toksinleri dışarı atmanıza yardımcı olacak, ödemleri söktürecektir. Bu kadar çok özelliğe sahip bir gıda elbette bir çok diyette, zayıflama küründe başrol oynuyor.