Ebeveynler Okul EÄŸitiminde Nelere Dikkat Etmeli?

  • 1 Star
    Loading...

Yeni okul döneminin başlamasına kısa bir zaman dilimi kaldı. Ebeveynleri zor dönemler bekliyor. Çocukların iyi eğitimler alması ve güzel bir geleceğe sahip olmasını isteyen aileler nelere dikkat etmeli? Okul hayatı uzun bir dönem bu dönemde çocuklara nasıl yaklaşılmalı, okulu nasıl sevdirmeli?

İlk kez okula başlayanların veya eğitim hayatı devam eden çocuklarda en zor görevler anne babalara aittir. Peki bu zorlu görevler neler? Çocuklara okulu nasıl sevdirmeli? Çocuklar geleceğe nasıl hazırlanmalı? Çocuklar eğitimleri boyunca nelere dikkat etmeli? Tüm anne babaların dikkat etmesi gerekenler şöyle açıklandı:

  • Ä°lk kez okula baÅŸlayanlar dikkat

Çocuklarınız ilk kez okula başlıcaksa onu okul hayatına dikkatle hazırlamalısınız. Okul öncesi eğitiminde ya da aile içinde, eğitime verdiğimiz önemi anlatabilirsiniz. Çocuğun, eğitimin hayatında neden çok değerli olduğunu bilmesini, buna olmasını ve okula böyle başlamasını sağlayın. Başarının küçük küçük adımların atılması ile uzun yıllar çalışarak kazanıldığını anlatın. Başarının kısa zamanda gelmeyeceğini, yılmadan okuması gerektiğini güzel ve anlaşılır bir sadelikte anlatın.

  • EÄŸitime ihtiyacı olduÄŸunu anlatın

Çocuklar neden okula gittiklerini neden ders çalıştıklarını anlamalılar. Neden matematik öğreniyor, neden tarih bilmeli güzel bir dille açıklayın. Çocuğunuz bu düşüncelere sahip olmasına yardım edin ve onları ikna edin. Çocuklar bir şeyi anlarsa onu sever ve ona değer verir. Aldığı eğitimler sonunda ona ne gibi değişiklikler yaratacağına örnekler vererek anlatın. Böylece kendi kendine “yapılması gerekenin böyle olduğunu ve zorunluktan yapılmadığını” düşünmesini sağlayın.

  • Ders bilinci kazandırın

Çocuklara ders veya ödev bilincini kazandırmalısınız. Ödevlere küçük yardımlar dahilinde karışmayın. Ödevi siz yaparsanız hata edersiniz, sadece çocuklarınızın soruları olduğunda ona yönlendirebilirsiniz. Çocuğunuzun kendi öz güvenini kazanmasını istiyorsanız, ona nasıl ders çalışması gerektiğini öğretmelisiniz. Sorunların nasıl çözülmesi gerektiğini bilmeli ve ders çalışma yöntemini kendisi bulmalıdır.

  • Okul sevgisini aşılayın

Çocuğunuzun başarılı bir okul dönemi geçirmesi için okulunu sevmelidir. Bazı çocuklar okulu sevmezler, önce bu durumu ortadan kaldırmalısınız. Çocuklar bazı dersleri anlamadıkları için koparlar. Öğretmenin önceki anlattıklarını anlamayan çocuk, daha sonraki anlatılanları da dinlemek istemez ve dersten soğur. Bu soğuklukların daha fazla büyümeden önünü kesmeniz gerekir. Devamlı öğretmenler ile iletişim halinde olup bir sıkıntı olduğunda müdahale etmelisiniz.

  • BaÅŸka çocuklar ile kıyaslamayın

Ailelerin yaptığı en büyük hatalar başka çocuklar ile kendi çocuğunu kıyaslamasıdır. Kesinlikle iyi ya da kötü bir kıyaslama içerisine girmeyin, bu kıyaslama çocuğa yetersizlik hissi verir. Buda ilerde aşağılık kompleksine yol açabilir. Çocuklar bu nedenle öz güvenini kaybedebilir. Çocuklara kararında öz güven aşılayın, eleştirseniz bile onun zeka ve kişiliğini zedeleyici sözler sarf etmeyin.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.