şişli vip bayan

Erken Gebelik Belirtileri

 • 1 Star
  Loading...

Hamile olup olmadığını kestiremiyor olabilirsiniz. Elbette hamileliği belli eden bir çok erken belirti var. Bu belirtiler çoğu kadında görülür fakat bazılarında bir kaçı görülürken bazılarında bütün belirtiler bir arada görülür. Hamileliğin ilk 4 haftasında kolay kolay aşağıda anlatacağımız erken hamilelik belirtileri görülmese de 4 hafta sonunda belirtiler ortaya çıkmaya başlar. İlk 4 hafta için hamile olup olmadığınızı ancak hormonların ölçümüyle anlayabilirsiniz. Hamileliğin oluştuğunun testi için HCG değerlerine bakılır ve kesin bir sonuç söylenebilir. Bunun dışında ne gbi belirtiler olursa hamile olduğunuzdan şüphe etmeniz gerekir bakalım.

 1. Adetin gecikmesi: Düzenli adet görüyorsanız ve düzenin dışına çıktıysanız bu ciddi bir hamilelik belirtisidir. Kesinlikle hamileyim diye sakın düşünmeyin, bir çok yiyecek bile adet gecikmesi yaşanmasına sebep olabilir fakat siz vakit kaybetmeden bir test yapın.
 2. Göğüslerin hassaslaşması: Göğüslerde büyüme, ağrı gibi durumlar da hamilelik belirtilerindendir.
 3. Mide bulantısı: Eskiden olmayan bir mide bulantısı yaşıyorsanız, başka bir hastalık olması ihtimaline karşı da doktora başvurun.
 4. Koku almada hassasiyet: Bütün kokular size kötü geliyor, midenizi bulandırıyor olabilir.
 5. İştahta yaşanan değişiklikler: Eskisine nazaran hiç iştah yoksa ya da aşırı iştahınız arttıysa bu da hamileliğin ön belirtileri arasında sayılabilir.
 6. Vücut ısısında yaşanan değişiklik: Aynı sıcaklık size fazla sıcak ya da fazla soğuk geliyor olabilir.
 7. Kasıklarda sancı: Kasık, karın bölgesinde iğne saplanır gibi sancılar, ara ara kasılmalar da görülebilir.
 8. Yorgunluk, halsizlik: Hamileliğin klasik sıkıntılarından biri olan yorgunluk ve halsizlik ilk haftalardan ok 5. Haftalarda başlayan bir belirtidir.
 9. Ani duygusal değişiklikler: Aniden duygularınız değişiyorsa gülerken ağlayabiliyorsanız, durup dururken kendinizi bunalımda hissediyorsanız hormonlarınızda bir sıkıntı var ya da hamilesiniz. 🙂