Evde Mayonez Nasıl Yapılır?

  • 1 Star
    Loading...

Mayonez bazıları için vazgeçilemez bir sos. Bu yüzden bunun bir şekilde sağlıklı versiyonu olmalı diye düşünüyorsanız benim gibi tam yerine geldiniz. Mayonezsiz ne yaparım diye düşünürken birden aklıma evde mayonez geldi. Tarifine baktım pek diyet gözükmüyor, ben de onu diyete çevirdim ve gayet de mükemmel bir tadı oldu. Bakalım evde mayonez tarifi nasılmış?

Mayonez Tarifi Malzemeleri

  • 2 adet organik yumurta
  • 1 yemek kaşığı bitkisel yağ
  • 2 yemek kaşığı limonun suyu
  • Tuz ve karabiber

Bitkisel yağ olarak zeytinyağı, limon yerine de sirke kullanabilirsiniz, bu tercihi deneme yanılma yöntemiyle size bırakıyorum. Bir kaba yumurtayı, 1 çay kaşığı tuz ve çok az karabiber ilave ederek karıştırın ve limon suyunu ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Yağın karışıma eklenmesi oldukça hassas bir konu. Mayonezin oluşması için yağın yavaş yavaş hatta damlatarak eklenmesi gerekiyor. Karıştırmaya devam ederken dediğimiz gibi yağı yavaş yavaş ilave edin. Yağın tamamı bitmeye yakın zaten mayonez kıvamına geldiğini göreceksiniz sosunuzun. Bundan sonrası çok kolay, yaptığınız yemekleri mayonezleyerek gönlünüz rahat bir şekilde yemek kalıyor geriye.

İsteyenler bittikten sonra biraz organik hardal ekleyerek hardallı mayonez veya biraz frenk soğanı ya da yeşil soğan ekleyerek yeşil mayonez ya da yağ yerine yağsız peynir ekleyerek peynirli mayonez yani yağsız mayonez yapabilirler. Evde yapılmış doğal mı doğal bu mayonezi çok sert evreleri olan diyetler hariç her türlü diyette tüketebilirsiniz.