• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Evde Yapılan Bozayla Cilt Bakımı

  • 1 Star
    Loading...

boza maskesi

Öncelikle dışarıdan alacağınız bozayla bu maskeyi yapmayı lütfen düşünmeyin çünkü ne maddeler kullanıldığına hiçbir zaman emin olamazsınız. Her şeyin doğalı, evde yapılanı sağlıklı olanıdır. Sizlerle önce evde boza yapımının ardından da bozadan yapılan doğal cilt bakım ürünümüzün tarifini paylaşacağız.

300 gram bulgur (yaklaşık 1.5 su bardağı), 1 su bardağı kadar toz şeker, yarım paket vanilya, 1 tatlı kaşığı maya ve 10 bardak suyla yapılacak olan bozamızın bulgurunu ıslatıp bir gün bekletiyoruz. Sonra bulguru sıcak suyla ezilecek duruma gelene kadar haşlayıp eziyoruz. Soğutup üzerine mayayı yavaş yavaş koyarak karıştırıyoruz ve 15 dakika da bulgurla mayayı dinlendiriyoruz. En son olarak da şeker ve vanilyayı atarak iyice karıştırıyoruz. Artık bozanız hazır ama buzdolabında 1,5-2 gün bekletmenizde fayda var.

Bozayı bekletme süreniz bittikten sonra hem içmeye hem de maskeye hazır olan bozanızdan 1 yemek kaşığını, 1 yemek kaşığı yulaf ununu güzelce karıştırırsanız, ev yapımı boza maskeniz hazır. Yüzünüze masaj yapa yapa maskenizi haftada 3 ya da 4 defa uygulayabilir ve sağlıklı, kusursuz bir cilde sahip olabilirsiniz.