• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Gebeliğin Son Döneminde Hemoroid (Basur) Sıkıntısı

  • 1 Star
    Loading...

Hemoroid de gebe kadınların oldum olası şikayetleri arasında olmuştur. Nasıl olmasın dokuz ay karnında 2 ila 5 kilo arasında değişen bir ağırlık taşıyarak bu dönemi neredeyse hiç sıkıntısız atlatan bir erkek hayal bile edemiyoruz. Kadınların gebelik gibi bir süreci başarıyla atlatması bile erkeklere göre ne kadar dirayetli ve sabırlı bireyler olduğunu bizlere bir kez daha hatırlatıyor.

Bebeğin büyümesiyle özellikle gebeliğin son dönemine karşılaşabileceğiniz bir sorun olan halk dilinde basur, tıp dilinde hemoroid olarak adlandırılan bu sıkıntı makat bölgesinde dışarıya doğru oluşan bir şişliğin oluşması durumudur. Bu da büyük tuvalet ihtiyacınızı giderirken canınızın yanmasına, hatta neredeyse tuvaletinizi yapamamaya kadar gidebilir. Bebeğin büyümesi sonucu kasıklara, bağırsaklara, kalçalara ve makat bölgesine baskı yapması sonucu oluşur genelde. Bu dönemde böyle bir sorundan şüphelenir şüphelenmez doktorunuza başvurursanız size bitkisel olarak önereceği birkaç kremle bu süreci çok rahat atlatabilirsiniz.

Gebeliğin bu yüzden en büyük sorunlarından biri de kabızlıktır. Kabızlık aslında hemoroidin tetikçilerinden biridir. Tuvalet yaparken zorlama sonucu zamanla hemoroide dönüşme olasılığı vardır. Gebelik süresince kabızlık, hemoroid gibi sıkıntıları dert etmek yerine doktorunuza sıkıntınızdan bahsetmelisiniz. Yeme içme düzenine dikkat etmeli, kabızlık yapacak yiyecekler tüketmemelisiniz.