Gebelikte Kabızlık Çocuğa Zarar Verir mi?

  • 1 Star
    Loading...

kabızlık gebelik

Gebeliğin 2. periyodunda yani 4-6 aylık hamilelik döneminde karşılacağınız problemlerden biri de kabızlık olacaktır. Kabızlık bazen anne adayından kaynaklanırken bazen de gebelikten kaynaklanmaktadır.

Kabızlıkta eğer anne adayı tuvaletini geciktirirse (isteyerek ya da istemeden), hafif bir kabızlık belirtisine önlem almazsa, kabız yapan yiyecekler yerse bu sorun kabızlıkla kalmayacak hatta makatta çatlak, hemoroide kadar ilerleyecektir. Bu yüzden anne adayının beslenmesine oldukça dikkat etmesi, tuvaleti geldiğinde ihtiyacını bir an önce gidermesi gerekir. Beslenme de özellikle protein ağırlıklı yiyeceklere ardarda öğünlerde tüketirse sıkıntı yaşanabilir.

Gebeliğin kendi doğasında da bebeğin büyümesi sonucu baskıya neden olması, hormonların değişime uğraması sebepleriyle de dikkat etseniz de kabızlıkla karşılaşabilirsiniz. Her durumda doktora uğrayıp bunun için gerekli ilaçları, diyet programını yani kısaca tüm önlemleri alınız.

Aşırı zorlanmanız halinde ya da tuvaletinizi yapamamanız halinde vücudunuz olumsuz etkilenecektir ve bu da ister istemez bebeğinize yansıyacaktır.