Gebelikte Kabızlık ve İshal

  • 1 Star
    Loading...

kabızlık

Gebelikte kabızlık konusunu da gelen birkaç soru üzerine sizlere anlatma ihtiyacı duyduk. Hamilelik, hormon dengenizin bozulmasına sebep olacağından vücudun bazı organları belirli dönemlerinde yavaş ya da hızlı çalışacak ve bazı sıkıntılar yaratacaktır. Bu organların başında da bağırsaklar gelmektedir. Gebeliğiniz boyunca bağırsaklarınızın yavaşladığı dönemlerde kabızlık, bağırsaklarınız hızlandığı dönemde ishal gibi sorunlarla karşılaşabileceksiniz.

Kabızlık şikayetiyle karşılaştığınızda bol sıvı tüketmeli, karbonhidrat içeren yiyecekleri azaltmalısınız, böylece bir nebze de olsa durumu idare edebilirsiniz. Kabızlğın sizi gerçekten zorlaması, uzun süre devam etmesi durumlarında doktora gözükmeniz gerekir. Doktorunuz gebelik sürecini etkilemeyecek olan bazı ilaçlarla kabızlığın üstesinden gelmenizi sağlayacaktır.

Bağırsaklarınızın hızlandığı dönemde de ishal problemiyle karşılaşabilirsiniz ve vücudunuz bu dönemde fazla sıvı kaybedebilir. Sıvı kaybı bebek açısından ciddi tehlike yaratabileceğinden bol sıvı almaya dikkat edin. İshali durdurmak için muz yiyebilir, az miktarda kafeinli yiyecek ya da içecek tüketebilirsiniz. 2 günden fazla devam etmesi halinde doktorunuza kesinlikle görününüz.