Geçmişten Geleceğe Anne Eşyaları

  • 1 Star
    Loading...

Herkes yapmıştır zamanında. Anne eşyasını giymek, anne ayakkabısını giymek, o vatkalı ceketleri giymek gibi hareketleri. Küçükken annemizin o kocaman vatkalı bluzlarının içinde kaybolduğumuz zaman takdir dahi görebiliyorduk. Sonra bir dönem oldu, “vatka olmamalı” dendi ve olmadı. Şimdilerde ise “vintage moda akımı” tarzı denilen bir akımla, anne eşyalarına geri dönmüş durumdayız. Peki ne oldu da eskiye dönüş başladı? Biraz inceleyelim.

vintage modası

Vintage aslında yeni yeni öğrendiğimiz bir terim. Kaba tabirle geçmişe dönmek, eski zaman eşyalarını giymek gibi bir şey. Yani aslında eskilerin günümüzde canlanması, vücut bulması, trend olması oldu. Neden olduğu hala anlaşılamayacak şekilde yaygınlaştı ve pek de güzel durdu. Eskiden Tarık Akan filmlerinde ispanyol paça pantolon gördüğümüzde alaycı bir gülümseme otururken yüzümüze, şimdilerde beğenen bir bakışla izliyoruz böyle giyinenleri. Aslında biraz da insanın geçmişine, var olduğu döneme dönme isteğinden bence bu akım. İçine biraz da magazinsel haberler girince. Vazgeçilmez! Gerçi magazinin duruma katkısı fazlaca oldu. Çünkü ünlülerden gördüğünü yapan bir millet olduğumuz için, Ahu Yağtu’nun Vintage butiğinden sonra; bir de sosyal medya etkisi üzerine gelince kaçınılmaz oldu. Peki ne var bu Vintage’ın içinde? Kocaman vatkalar, üzerimize bol gelen bluzlar, eski desenli dar kesim erkek gömlekleri, sonbahar renkleri ve tabii ki pile pile uzun etekler. Şahsımca çok da güzel durdu, özellikle kadınların üzerinde. Sanki insana bir asalet geliyor. Ya da annelerimizi hep asil gördüğümüzden, bilemiyorum. Vintage bir eşya giyildiğinde, yapılan güzel makyaj da eşyayı tamamladığı için, tam bir uyum içinde olmamak elde olmuyor doğal olarak.

kadın modası

Sonuç olarak; Vintage akım zamanın çok fazla gerisinde ancak bir o kadar da ilerisinde olan bir akım. Özellikle de kadınların güzelliğine güzellik katıyor. Rahat kesimleri, kullanışlı olmaları insanı kendine daha çok çekiyor. Kullanılmış eşya olması ise hem maliyeti azaltıyor hem de magazin sayfalarında gördüğümüz pahalı ve uzak giysilerden uzak durmuş oluyoruz. Bu şekilde eşya atmak yerine hem modaya ayak uydurulmuş oluyor, hem de giysi için para harcamak adına tutkun olan insanlar da rahatlamış oluyor. Sonuç olarak Vintage, her yaş ve tarzda insan için moda açısından tutkun olacağı bir akım gibi duruyor.