Genital Bölge Enfeksiyonları Nasıl Oluşur?

  • 1 Star
    Loading...

Kadının genital bölgesi bakterilere maruz kalabileceğinden, genital bölgenin temizliği, hijyenik tutulması kadınlar için büyük önem arz etmektedir. Bununla birlikte vajinanın anüsle olan yakınlığından kaynaklı da bakterilere maruz kalması oldukça olasıdır. Vajinadan giren bakteriler idrar borusuna, mesaneye, rahme kadar olan organlarda hastalıklara, siğillere, enfeksiyonlarına yol açarak sıkıntılar yaşamanıza neden olabilir.  Aslında kadının vajinası harika bir savunmaya sahiptir ama regl dönemlerinde bunu söylemek pek doğru olmaz. Enfeksiyon riskinin en fazla olduğu dönem olan regl / adet döneminde çok dikkatli olmak vajinal bölge temizliğine daha çok dikkat etmek gerekir. Bu dönemde kadınlar hem fiziken yorulurlar, hem de psikolojik olarak sarsılırlar, üstüne bir de genital bölgenin temizliği konusunda sıkıntı yaşarlar, böylece sıkıntılar baş göstermeye başlar.

Ayrıca aynı sorunları menapoz döneminde de yaşamanız mümkündür. Çünkü vücudunuzu koruyan östrojen hormonu azalacaktır ve bundan dolayı özellikle genital sisteminiz daha basit bakterilere karşı bile bağışıklık üretmede zorlanacaktır. Menapoz döneminde de genital bölgenin hijyenik olması son derece önemlidir. Özellikle hassas dönemlerde vücudun zayıf düştüğü gerçeğini de düşünürsek, enfeksiyon ihtimalinin artacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Psikolojik olarak kötü hissettiğiniz ya da  fiziksel olarak zayıf düştüğünüz zamanlarda genital bölge enfeksiyonlarına çok daha fazla dikkat etmek gerekmektedir. 

Vajinanın bakterilerden korunmada en önemli silahı laktobasil denilen bakterilerdir. Laktobasil bakterileri vajinanın içinde olan, östrojen hormonunun depoladığı glikozların laktik aside dönüşerek oluşturduğu asit ortamında çoğalma özelliğine sahip olduğundan vajina ortamı laktobasil bakteriler için mükemmel yaşam ortamıdır. Bir şekilde vajina koruyucu laktobasil bakterilerin azalması durumunda vajina ve genital bölge enfeksiyona daha açık bir konuma gelirler çünkü içeriye giren bakterilerle savaşacak olan laktobasiller görevlerini başarıyla yapamayacaklardır. Pekala laktobasil neden azalır? Laktobasilin azalması çoğaldığı asit ortamının azalmasından kaynaklanabilir, asit ortamının azalması da herhangi bir ilaçtan, kimyasaldan kaynaklı olabilir. Bu yüzden alınan ilaçların yan etkilerinin farkında olmalıyız.

Genital bölge hijyeni ve temizliği gerek genital sistemler ve vajina enfeksiyonlarından için gerekse idrar yolları enfeksiyonlarından kaçınmanız için büyük bir öneme sahiptir. Genital bölge temizliği hakkında görüşlerimizi Genital Bölge Temizliğinde Bazı Kurallar adlı makalemizde bulabilirsiniz.