şişli vip bayan

Genital – Vajinal Bölge  Enfeksiyonları Nelerdir?

  • 1 Star
    Loading...

Genital bölge olarak adlandırılan bölge kadının rahim bölgesinden başlayıp dışarı açılana kadar olan bölgedir. Genital bölgede olan enfeksiyonlar kadını doğum sürecinde sıkıntılara yol açabileceği gibi genel olarak vücudun tamamını etkileyecek sorunlara da yol açabilir. Bu bölgede çok duyduğunuz kist oluşumu, uçuk oluşumu, vulvit ve siğil oluşumu genital bölgede görülen başlıca sıkıntılardır. Kist, uçuk, vulvit ve siğil oluşumu genital bölgenin iç yani rahim kısmında, ara bölgede ya da vajinal bölgede görülebilir.  Gözle görülmese de genital-vajinal enfeksiyonların bazı belirtileri vardır ama hangi belirtinin hangi enfeksiyonu gösterdiğini söylemek zor olacaktır. Örneğin genital-vajinal bölgede yanma, kızarma, garip kokulu dışkılama, mide bulantısı, ara ara baş dönmesi, idrarını yaparken içeride yanma hissi gibi belirtiler kadınlarda enfeksiyonun olduğuna işaret olabilir. Her hastalıkta olduğu gibi genital bölge enfeksiyonlarında kadından kadına değişen belirtiler olacağından spesifik olarak şu şudur demek mümkün değildir. Bu yüzden bu şekilde bir sıkıntı olduğunda en doğru hareket bir doktora başvurmak ve tavsiye edilen ilaçları düzgün kullanmaktır.

Bu bahsettiğimiz genital-vajinal enfeksiyonlardan oluşan küçük olarak görülen sorunlar zamanla büyüyüp kadının doğurganlığının yok olmasına kadar gidebilir. Bu yüzden genital- vajinal bölge enfeksiyonlarına müdahalede gecikilmemeli, mümkün olduğunca erken teşhisle giderilmelidir. Erken teşhis olduğunda kadının genital bölgesinin zarar görmeden, doğurganlığına engel olmadan tedavi basit bir şekilde yapılacaktır. Bu yüzden uzman kontrolünün yapılması hem kadın için hem de gelecekte bebek isterseniz bebeğiniz için oldukça önemli bir yer tutacaktır.

Sağlığın her şeyden önemli olduğunu unutmayalım ve böyle hassas konularda uzman doktorlara başvurarak tedaviye bir an önce başlayalım. Aksi taktirde gelecekte çok daha büyük sıkıntılar ile karşılaşabiliriz. Kadın olarak bunlara dikkat etmezseniz, cinsel hayatınızda da sıkıntılar yaşamanız söz konusu olur. Bu da evliliğinizi bile olumsuz etkileyebilir.