Göbek Eriten Lahana Çayı

  • 1 Star
    Loading...

Lahana çayı özellikle son günlerde ünlüler tarafından çok ön plana çıkarılan, kısa sürede yağ yakmak için kullanılan bir zayıflama çayıdır. En önemli özelliği tabi diyetsiz kilo verdirme özelliği, bunun yanında bitkisel olmasıdır. Dışarıdan alıp kullanılan, kimyasal içeren ya da organik olmayan zayıflama ürünleri bir süre sonra sizlere kilolarınızı geri aldırabileceğinden önerilmemektedir.

lahana çayı

Göbek eriten çay için tarifimize gelelim. Öncelikle aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız var.

5-6 adet lahana yaprağı

Yarım demet ıspanak

Yarım demet maydanoz

İki adet taze limon

Ve gerektiği kadar su

Yaklaşık 6 bardak soğuk suyu bir tencereye dolduruyoruz, içine lahana yapraklarını üçe dörde bölüp atıyoruz. Su kaynamaya başladıktan bir süre sonra lahanaların hafif hafif büzüştüğünü göreceksiniz. Büzüşmeyi görünce iyice yıkanmış, mikroplarından arındırılmış ıspanak ve maydanozu suyun içine atıyoruz. Maydanoz ve ıspanak ikisi de yıkanması zor bitkilerdir. Bu yüzden önce yıkayıp sonra en az yirmi dakika içine 3-4 damla sirke koyulmuş suyun içinde bekletirseniz temizlendiğinden emin olabilirsiniz. Diğer sebzeler için de aynısını yapabilirsiniz. Hepsini birden renklerini bırakana kadar kaynatıyoruz, aynı yemek yapar gibi. Olduğundan emin olduktan sonra soğumasını bekliyoruz ve soğuduğundan emin olduktan sonra süzüp bir kaba alıyoruz. Süzme işleminin iki adet limonu karışımın içine sıkıyoruz. Artık çayımızı küçük kaplara bölebilirsiniz, bu sayede sürekli yanınızda taşıyabilirsiniz.

lahana kürü

Göbek eriten lahana çayı günde en az iki kere, sabah kalkınca ve akşam yatmadan, içilmelidir. İsterseniz bu sayıyı artırabilirsiniz tabi. Son olarak da bir şey daha söyleyeyim, bu oranların pek dışına çıkmayın. Üşenmeyin ve en az üç günde bir tekrar karışımı yapın, taze olarak içilmesi önemlidir.