Hamilelik (Gebelik) Haftası Hesaplama

Gebelik haftası hesaplama muammasına düşüyorsanız bu hesaplama oldukça kolay. Aslında tam olarak hamilelik tarihi saptanması oldukça zordur. Kadınların adet sonrası yumurtalama dönemi, adet süresi kadından kadına değiştiğinden hamilelik haftası hesabı da oldukça zor bir hesaptır. Eğer hamile kaldıysanız ve o adet döneminden sonra sadece bir kere ilişkiye girdiyseniz hamileliğin ne zaman oluştuğu aşikar olur tabi. Diğer durumlarda yukarıda yer alan hesaba ihtiyacınız olmaktadır.

Son adet tarihinin başlangıç günü biliniyorsa bir sıkıntı yoktur. Doktorlar da bu hesabı yaparken son adet tarihi kullanarak tahmini bir doğum tarihi belirlerler ve gebelik testleri bu doğrultuda bu hesap üzerinden yapılır. Son adet tarihi doğrultusunda testler yapılacağından bir takvime geçirilen adet dönemlerinin, hele hele gebelik düşünülüyorsa kesinlik not alınması gerekmektedir. Bu tarihin bilinmesi doktorunuzun test tarihlerini belirlemesinde, bebeğin yaklaşık doğum tarihinin belirlenmesinde doktora yardımcı olacaktır.

Hamilelik hesaplama için başka yöntemler mevcut olsa da en sık kullanılan ve en doğru sonuç veren  gebelik hesaplama yöntemi son görülen adet dönemi ile belirlenen tarihtir. Doktorunuz hamileliğin haftasına göre şeker yüklemesi, demir takviyesi, ultrason, cinsiyet belirleme gibi rutin testler yaparak, gebeliğin sağlıklı ilerleyip ilerlemediği konusunda size bilgi verecektir.

Gebelik düşünen anne baba adaylarına önerimiz ise adet bitiminden sonra iki günde bir ilişkiye girmeleri yönündedir. Spermlerin canlı kalması süresi yaklaşık 72 saat olduğundan 48 saatte bir ilişkiye girmek hamilelik şansını artıracaktır.